Home WiadomościZ kraju Wielki Odpust Tuchowski 2017 rozpoczęty!

Wielki Odpust Tuchowski 2017 rozpoczęty!

Redakcja

Po raz kolejny, w sobotni wieczór o godzinie 18.00, rozpoczął się Wielki Odpust Tuchowski. W Mszy Świętej inaugurującej wydarzenie tradycyjnie wzięli udział strażacy oraz członkowie orkiestr dętych, a także policjanci. Tegoroczny odpust przeżywamy pod hasłem „Maryjo, pomóż nam odważnie głosić Ewangelię”. Nawiązuje ono do programu duszpasterskiego ogłoszonego w całej Polsce. Wierni zgromadzeni licznie na placu zostali przywitani przez o. Bogusława Augustowskiego CSsR, kustosza sanktuarium i proboszcza parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystej Eucharystii przewodniczył JE o. bp Marek Pątek CSsR, biskup diecezji Coari w Brazylii. Pierwszą podczas tego odpustu homilię wygłosił ks. prałat Józef Jasiurkowski – kapelan strażaków, proboszcz z Żyrakowa.

Nawiązując do faktu, iż obchodzimy pierwszą sobotę miesiąca, kaznodzieja oparł swoje rozważania na przykładzie Niepokalanego Serca Maryi. Jest ono sercem miłującym, czujnym, znajdującym się blisko Jezusa. Najważniejszym zadaniem Maryi jest czuwać nad Synem, słuchać Go, czuwać nad Kościołem. Jej serce nigdy nie było zarozumiałe, lecz zawsze jest kochające, czujne. Ks. Józef zaznaczył, że my także zostaliśmy wybrani do godności dzieci Bożych i obdarzeni talentami. Powinniśmy więc nakłonić swoje serce ku większemu miłowaniu Boga za jego dary. Przypominając hasło roku duszpasterskiego – „Idźcie i głoście”, ks. prałat mówił, że przychodzimy do Maryi, aby uczyć się, jak żyć, jak głosić Ewangelię. Należy być zjednoczonym z Jezusem tak jak Ona. Świadectwo życia zgodne z Ewangelią może przemienić nasze życie prywatne, rodzinne, społeczne. Na koniec, jako kapelan strażaków, kaznodzieja skierował się do zgromadzonych służb mundurowych: polskie społeczeństwo potrzebuje waszej służby. Chrystus potrzebuje waszego serca przepełnionego miłością. Skłonił również wszystkich zgromadzonych do refleksji nad pytaniami: czy moje życie jest dojrzałe do obowiązku, czy jest darem dla innych, bezinteresowną służbą?

Po Eucharystii celebransi wraz z asystą liturgiczną udali się na parking sanktuaryjny, aby pobłogosławić pojazdy straży pożarnej.

Dzień zakończył się koncertem strażackich orkiestr dętych oraz modlitwą różańcową na dróżkach maryjnych z udziałem sanktuaryjnej orkiestry.

Wielki Odpust Tuchowski trwać będzie do niedzieli 9 lipca. Codziennie będzie można uczestniczyć w Eucharystii, która sprawowana będzie o godz. 6.00, 7.00, 9.00, 11.00, 15.00 i 18.30. W niedzielę (2 lipca i 9 lipca) pierwsza Msza Święta będzie już o godz. 5.00.

Każdego dnia po pierwszej porannej Eucharystii pielgrzymi będą mogli uczestniczyć w śpiewie Godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny, a tuż przed wieczorną Mszą Świętą w nieszporach o godzinie 18.00. Stałym punktem każdego dnia będą także m.in. modlitwy o powołania o godzinie 8.40 i 10.40, koronka do Bożego Miłosierdzia o godzinie 14.45, modlitwa różańcowa na dróżkach o godzinie 16.30 i droga krzyżowa na dziedzińcu sanktuaryjnym o godz. 17.15. Na zakończenie każdego dnia odpustu odbywać się będą „Wieczory Maryjne”, czyli koncerty orkiestr, chórów i zespołów.

Codziennie w godzinach od 6.30 do 19.30 pielgrzymi będą mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

W czwartek 6 lipca o godzinie 15.00 Radio Maryja będzie transmitować Mszę Świętą pod przewodnictwem JE. Ks. Bpa Antoniego Długosza – biskupa seniora archidiecezji częstochowskiej z udziałem pielgrzymki Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci. Z kolei 9 lipca, o godzinie 11.00 RDN Nowy Sącz transmitować będzie Eucharystię, której przewodniczył będzie JE. Ks. Bp Andrzej Jeż – ordynariusz diecezji tarnowskiej, a pielgrzymować będą ludzie pracy, pracujący zagranicą, jak również bezrobotni, przedsiębiorcy i pracodawcy.

W czasie odpustu przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej będą modlić się m.in. rodziny z małymi dziećmi, osoby konsekrowane, chorzy, członkowie Rodziny Radia Maryja, rolnicy i pszczelarze, leśnicy, samorządowcy, żołnierze, kolejarze, pracownicy służby zdrowia i nauczyciele. Szczegóły dostępne są na plakacie.

2 lipca – niedziela – to Uroczystość Matki Bożej Tuchowskiej. Wtedy będzie można wesprzeć misyjne dzieło redemptorystów posługujących za granicą, poprzez zakup ciastek przygotowanych przez młodzież. 7 lipca – piątek – o godz. 21.00 rozpocznie się nocne czuwanie. Będzie to kolejne czuwanie dla młodzieży z serii „Droga wewnętrzna”, które odbędzie się pod hasłem „Idź i głoś”. Zakończy się ono Mszą Świętą o godz. 24.00.

Po modlitwie przed obrazem Matki Bożej, wierni będą mogli zwiedzać muzeum misyjne i etnograficzne, w którym będzie można zobaczyć m.in. zabytkowe urządzenia rolnicze i sprzęty gospodarstwa domowego. Każdego roku oblegana jest – nie tylko przez najmłodszych pielgrzymów – ruchoma szopka. Tradycją Wielkiego Odpustu są również barwne kramy oraz loteria losowa na rzecz dzieci niepełnoprawnych. Zapraszamy więc do Tuchowa na Wielki Odpust!

br. Grzegorz Pruś CSsR
br. Sławomir Wardzała CSsR

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda