Home WiadomościZ kraju Wielkie rzeczy nam Pan uczynił! Sympozjum w domu generalnym sióstr Niepokalanek w Szymanowie

Wielkie rzeczy nam Pan uczynił! Sympozjum w domu generalnym sióstr Niepokalanek w Szymanowie

Redakcja

Rok 2021 obfituje w wydarzenia, a te niejednokrotnie nadają nowy wymiar cyklicznym imprezom przeżywanym przez wiele wspólnot. Tak było u sióstr niepokalanek (CSIC) w Szymanowie, gdzie mieści się dom generalny Zgromadzenia. Duża, otoczona parkiem posesja może pomieścić wiele, w tym liceum prowadzone od ponad 100 lat (do niedawna żeńskie, a od tego roku szkolnego koedukacyjne) i nieopodal dom rekolekcyjny. W centrum pozostaje sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej.

Miejsce jest urokliwe i przesiąknięte historią, a każde rozgrywające się w nim wydarzenie skupia środowiska związane ze Zgromadzeniem: liczne wychowanki szkół niepokalańskich i ich rodziny, Rodzinę Jazłowiecką związaną z 14 Pułkiem Ułanów Jazłowieckich, przyjaciół i środowisko lokalne. Tak było również 16 października 2021 r., kiedy to odbyła się coroczna pielgrzymka wychowanek do Matki Bożej Jazłowieckiej połączona ze świętowaniem 25. rocznicy beatyfikacji bł. Marceliny Darowskiej (założycielki Niepokalanek)  i 75. rocznicy przybycia posągu Matki Bożej Jazłowieckiej do Szymanowa z dalekiego, kresowego Jazłowca. Tego samego dnia miało miejsce sympozjum poświęcone wspomnianym wydarzeniom.

Uczestników powitała Przełożona Generalna sióstr niepokalanek Matka Leticja Skura CSIC. Następnie s. dr Benedykta Filipek CSIC zaprezentowała na nowo zredagowane czwarte wydanie „Czterech pogadanek rekolekcyjnych”  autorstwa bł. Marceliny Darowskiej. „Pogadanki” wygłoszone w 1904 r. do wychowanek szkół niepokalańskich są duchowym testamentem Matki Darowskiej dla nich, a przesłanie zawarte w tekście pozostaje i dziś niezwykle aktualne. Wniosek jaki nasuwa się po lekturze jest taki, że bł. Wychowawczyni pokoleń polskich kobiet pragnęła formować liderki. Miały to być kobiety świadome siebie i swoich wartości, zaangażowane we własny szeroko rozumiany rozwój. Liderka miała podjąć głęboki trud autoformacji trwającej przez całe życie. A ponieważ „nikt nie żyje bez wpływu na innych” – od wychowanek oczekiwała  Darowska „wpływu”. Najpierw na męża, dzieci  i najbliższych, potem wpływ miał obejmować społeczność lokalną – „jaką będziesz ty – takim się stanie twoje otoczenie” –  pisała. Jej wychowanki nie mogły zrażać się trudnościami, zachodzącymi zmianami, niezrozumieniem, trudną epoką czy czasem. W słowach swej Wychowawczyni znajdowały przynaglenie i zachętę: „dziś chodzi już nie tylko o przechowanie dobrego w sobie, lecz o to, żeby dobro obronić i przeprowadzić w otoczeniu swoim.”

W kolejnym wystąpieniu zatytułowanym „Maryjne drogi bł. Prymasa Tysiąclecia – u stóp Pani Jazłowieckiej”, s. mgr Wawrzyna Chwedoruk CSIC przypomniała wizyty, słowa, listy Prymasa Wyszyńskiego do sióstr i uczennic z Szymanowa. Wielu uczestników sympozjum spotkało lub znało Prymasa osobiście, inne wzrastały w cieniu Jego słów i tekstów. Przypomniane zostały coroczne spotkania kard. Wyszyńskiego z maturzystkami szkół zakonnych w latach PRL-u, listy kierowane do sióstr, jak również wizyty w Szymanowie Prymasa, Marii Okońskiej i tzw. „Ósemek”. To właśnie w Szymanowie w dniu 26 sierpnia 1942 r.  doszło do pierwszego zebrania „Ósemki” – w domu generalnym Zgromadzenia odbyły się wtedy konspiracyjne rekolekcje dla dziewcząt i instruktorek Sodalicji Mariańskiej.

Kolejny prelegent ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski  (KUL) zatytułował swe wystąpienie „Bł. Marcelina Darowska – mistyczka”. Nawiązał w ten sposób do tematu własnego doktoratu, jak również najnowszej książki pt. „Mistyka bł. Marceliny Darowskiej (1927-1911)”. Ks. Profesor zastanawiał się czym jest mistyka? Czy chodzi o zjawiska nadzwyczajne w życiu mistyka? I odpowiadał, iż nie stanowią one istoty mistyki. Mistyka związana jest z tajemnicą, będącą przestrzenią doświadczenia, którego nie jesteśmy w stanie opisać, możemy je jednak przeżywać, uczestniczyć w nim. Zaznaczył, że mistyka chrześcijańska różni się od przeżyć w innych religiach, gdyż tutaj cała inicjatywa należy do Boga, który daje się człowiekowi w doświadczeniu mistycznym. Mistyk doświadcza Boga w sobie, promieniuje tym, czego doświadczył, jest przy tym dyskretny, powściągliwy, zdystansowany, nie epatuje przeżyciami. Równocześnie realnie ocenia świat. Prelegent wskazał etapy w życiu duchowym i mistycznym bł. M. Darowskiej. Zauważył, że mistyka owocuje trwałym dobrem i trwałymi dziełami apostolskimi, daje obfity plon. W przypadku Matki Darowskiej było to m. in. utworzenie Zgromadzenia i stworzenie swoistej pedagogiki personalistycznej.

Uczniowie liceum w Szymanowie przybliżyli postać Błogosławionej w przedstawieniu artystycznym pt. „Zawsze byłam szczęśliwa”. Mszy Świętej na zakończenie sympozjum przewodniczył biskup łowicki Andrzej Dziuba.

s. dr Benedykta Filipek CSIC

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda