Home WiadomościZ kraju Wiktorówki: ogólnopolski konkurs literacki i plastyczny w 160. rocznicę ukazania się Matki Bożej Jaworzyńskiej

Wiktorówki: ogólnopolski konkurs literacki i plastyczny w 160. rocznicę ukazania się Matki Bożej Jaworzyńskiej

Redakcja

W tym roku mija 160 lat objawień maryjnych na Wiktorówkach w Tatrach. Z tej okazji władze samorządowe z Podhala, a także ojcowie dominikanie zapraszają dzieci i młodzież z całej Polski do wzięcia udziału w konkursie literackim i plastycznym.

– Historia ukazania się Matki Bożej na Wiktorówkach należy do najbardziej znanych objawień maryjnych w Polsce z przesłaniem modlitwy o nawrócenie ludzi. Od 1861 roku, kiedy to małej pasterce Marysi przyszła z pomocą Maryja, która pomogła odnaleźć jej zagubione owce, sprawowany jest kult Królowej Tatr – mówi Anita Żegleń, wójt Gminy Poronin. W granicach administracyjnych tej gminy położone jest sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach.

– To tutaj górale, oraz turyści z różnych zakątków Polski a także świata przynoszą swoje zmartwienia i troski, upraszając łaski dla siebie i swoich bliskich – mówi dominikanin o. Marek Kosacz, który duszpasterzuje na Wiktorówkach.

W związku z przypadającą w tym roku 160. rocznicą objawienia Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr tamtejsze samorządy i instytucje: Urząd Gminy Poronin, Urząd Gminy Bukowina Tatrzańska, Gminny Ośrodek Kultury w Poroninie, a także Dom św. Jana Pawła II Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr zachęcają do uczestnictwa w Ogólnopolskim Konkursie Literackim i Plastycznym pod hasłem “Tyś po Bogu największą pociechą”.

Tematem konkursu literackiego i plastycznego jest ukazanie osobistych przeżyć z pobytu na Wiktorówkach u Matki Bożej Królowej Tatr. Przedstawienie Jej wizerunku jako powierniczki ludzkich trosk i zmartwień, a także Tej, do której przychodzimy z podziękowaniem za wyproszone łaski. Konkurs literacki odbędzie się w następujących kategoriach gatunkowych: wiersz o tematyce religijnej, poświęcony Matce Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr (w gwarze oraz w języku literackim); modlitwa poświęcona Matce Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr (w gwarze oraz w języku literackim); tekst pieśni religijnej w gwarze oraz języku literackim, poświęcony Matce Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr do kompozycji muzycznej przygotowanej na zlecenie organizatora. Dźwięk z mp3 można pobrać ze strony poronin.pl. Tam też można znaleźć więcej szczegółów organizowanego jubileuszu.

Z kolei w konkursie plastycznym należy wykonać jedną pracę plastyczną dotyczącą Matki Boskiej Jaworzyńskiej za pomocą różnorodnych technik malarskich, takich jak np.: rysunek ołówkiem, węglem, pastelami czy farbami, itp. Nie dopuszcza się form przestrzennych. Organizator nie uwzględnia w ocenie prac grupowych.

jg / Wiktorówki
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda