Home WiadomościZ kraju Wkrótce spotkania odpowiedzialnych za prewencję w Kościele

Wkrótce spotkania odpowiedzialnych za prewencję w Kościele

Redakcja

Osoby odpowiedzialne za prewencję w diecezjach i zgromadzeniach zakonnych spotkają się na początku czerwca w dwóch grupach – w Częstochowie i Gnieźnie. Zapoznają się z wnioskami z audytu dokumentów o ochronie małoletnich, a także z już dostępnymi i przygotowywanymi projektami prewencyjnymi Centrum Ochrony Dziecka.

W różnych miejscach i terminach do wyboru odbędą się jednodniowe spotkania dla odpowiedzialnych i członków zespołów ds. prewencji w diecezjach i zgromadzeniach zakonnych, zarówno męskich, jak i żeńskich. – Chcieliśmy w ten sposób dać możliwość uczestnictwa w spotkaniach jak największej liczbie osób z różnych części Polski – podkreśla o. Adam Żak SJ, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i dyrektor Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie, które jest organizatorem spotkania. Pierwsze spotkanie ma się odbyć 1 czerwca w siedzibie Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, drugie 9 czerwca w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie rozpoczęło 4 lata temu serię szkoleń zespołów diecezjalnych ds. prewencji w grupach metropolitalnych. Te szkolenia dały impuls do opracowania we wszystkich niemal diecezjach i w licznych zgromadzeniach zakonnych męskich i żeńskich własnych dokumentów o ochronie dzieci i młodzieży oraz osób bezradnych w pracy duszpasterskiej, formacyjnej i edukacyjnej. Wejściu w życie opracowanych dokumentów towarzyszyły często szkolenia skierowane do duchowieństwa oraz do katechetów. Opracowane dokumenty określają politykę ochrony dzieci i młodzieży z uwzględnieniem rodzajów prowadzonej działalności.

– Z powodu pandemii nie udało się rozwinąć kontaktów z wyznaczonymi w diecezjach i zakonach odpowiedzialnymi za prewencję. W tym czasie Centrum Ochrony Dziecka przeprowadziło audyt wszystkich opublikowanych dokumentów. Teraz nadszedł czas, aby powrócić do bezpośredniej pracy nad kontynuowaniem budowy systemu prewencji – podkreśla o. Adam Żak.

Celem spotkania jest także zintegrowanie środowiska i wymiana doświadczeń, dlatego w programie przewidziano spotkania w grupach. Będzie ono także okazją do zaprezentowania już dostępnych oraz przygotowywanych projektów prewencyjnych Centrum Ochrony Dziecka. O programach „Bezpieczna szkoła”, ochronie osób z niepełnosprawnością i programie e-learningowym dla liderów grup młodzieżowych opowiedzą przedstawiciele grup roboczych, które opracowały te programy. Zostaną także przedstawione projekty będące w przygotowaniu, w tym „Bezpieczna parafia” i dotyczący ochrony uchodźców z Ukrainy, szczególnie matek z dziećmi narażonych na różne rodzaje przemocy. Będzie także mowa o możliwościach współpracy diecezji i zakonów z Fundacją Świętego Józefa KEP przy realizacji działań prewencyjnych w lokalnych środowiskach kościelnych. Fundacja pokrywa także koszty organizacyjne obu wspomnianych spotkań dla odpowiedzialnych za prewencję.

mdal/Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży / Warszawa
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda