Home WiadomościZ kraju Wkrótce ukaże się książka o kardynale Adamie Kozłowieckim SJ

Wkrótce ukaże się książka o kardynale Adamie Kozłowieckim SJ

Redakcja

Dziś mija 111. rocznica urodzin kardynała Adama Kozłowieckiego SJ (1911-2007), jezuity, więźnia obozów koncentracyjnych Auschwitz i Dachau, misjonarza, pierwszego arcybiskupa metropolity Lusaki, przyjaciela św. Jana Pawła II. Niezwykły zakonnik, który będąc ofiarą totalitaryzmu nazistowskiego, został jednym z najbardziej gorliwych misjonarzy, cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Niebawem ukaże się książka „Apostołowie Afryki”, poświęcona Adamowi Kozłowieckiemu SJ i Wandzie Błeńskiej. Teksty prezentujące życie, działalność oraz posługę pasterską budowniczego Kościoła katolickiego w Zambii napisali: dk. Waldemar Rozynkowski, o. Stanisław Cieślak SJ, o. Krzysztof Dorosz SJ, o. Grzegorz Dobroczyński SJ, Katarzyna Cesarz i Paweł Szuppe. Interesującym uzupełnieniem są zamieszczone w pracy archiwalne zdjęcia przedstawiające Adama Kozłowieckiego SJ od wczesnego dzieciństwa aż do późnej starości.

Redaktorzy naukowi publikacji – Michał Białkowski i Monika Dejneko-Białkowska – podkreślają, że idea wydania książki wyrosła z troski i osobistego przekonania, że misjonarką i misjonarzem można być nie tylko w Afryce, Azji czy Ameryce Łacińskiej. A ponieważ pandemia COVID-19 stała się i wciąż jest wyzwaniem dla pracy misyjnej, poszukiwać należy nowych metod działania i lepszych rozwiązań praktycznych. Wciąż bowiem najgłębszym sensem ludzkiego istnienia jest miłość bliźniego. I tylko ona może ochronić w nas i w innych godność człowieka. Tego – przez całe swoje długie życie – uczył Adam Kozłowiecki SJ.

Inicjatorzy publikacji o kardynale Adamie Kozłowieckim, w imieniu Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu oraz „Projektu Zambia Toruń” zapraszają również do udziału w kweście i kiermaszu „Zambia for Ukraine”. Przez całą niedzielę 3 kwietnia 2022 r. w Kościele Akademickim Ojców Jezuitów w Toruniu na hojnych ofiarodawców czekać będzie stoisko z wyrobami ceramicznymi, rękodzielniczymi i kartkami świątecznymi. Dochód przekazany zostanie Jezuickiemu Wolontariatowi Społecznemu „WAkcji”, który koordynuje jezuicką pomoc dla Ukrainy.

MB/jezuici.pl 

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda