Home WiadomościZ kraju Włocławek: rozpoczęła się Kapituła Generalna Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi

Włocławek: rozpoczęła się Kapituła Generalna Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi

Redakcja

– Przyzywając Ducha Świętego szukajcie natchnienia, które pozwoli odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób realizować charyzmat zakonny w zmieniającym się świecie – mówił biskup włocławski Krzysztof Wętkowski 7 lipca, w kaplicy domu generalnego Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi, podczas Mszy św. rozpoczynającej obrady Kapituły Generalnej.

W homilii biskup, nawiązując do Ewangelii z dnia, ukazał obraz uczniów Chrystusa, który tworzą różne osoby: od umiłowanego Jana, poprzez celnika Mateusza, aż po zdrajcę Judasza. Każdy człowiek wchodząc do określonej wspólnoty wnosi do niej swoje cechy charakteru i przyzwyczajenia, zaznaczył hierarcha, dodając, że dopiero w wyniku formacji dokonanej przez Pana Jezusa człowiek potrafi skupić się na sprawach Bożych, odsuwając te drugorzędne na dalszy plan. Dopiero tak uformowana wspólnota może właściwie realizować powierzone jej zadania.

W tym kontekście bp Wętkowski przypomniał, że Zgromadzenie Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi jest także zobowiązane Chrystusowym wezwaniem do głoszenia królestwa Bożego przede wszystkim przez znak życia chrześcijańskiego, zakonnego oraz poszczególne zadania wynikające z zakonnych charyzmatów. – To wszystko powinno prowadzić do głoszenia prawdy, że bliskie jest królestwo niebieskie – zaznaczył biskup włocławski, dodając, że zadanie to ma być realizowane wobec „owiec, które poginęły”. – Ludzi zagubionych nie brakuje także w naszej Ojczyźnie. Głoszenie „bliskie jest królestwo Boże” powinno być skierowane przede wszystkim do nich. I to jest zadanie Kościoła dziś – mówił bp Wętkowski. Aby to wyzwanie wykonać, trzeba podjąć różne obowiązki, także te związane z posługą przełożeństwa. Jako idealny przykład sprawowania władzy ksiądz biskup przywołał Józefa egipskiego, który cechował się mądrością i wynikającą z niej umiejętnością przewidywania przyszłości oraz zapobiegliwością, ale także sprawiedliwością i miłosierdziem. – To są elementy składające się na sposób sprawowana władzy także we wspólnocie Kościoła – powiedział homileta.

Na zakończenie biskup przytoczył słowa św. Benedykta, mówiącego, że – ten, który sprawuje władzę musi wyróżniać się trzema cechami: czystym sercem, trzeźwym umysłem i miłosierdziem.

Kapituła Generalna zwoływana co sześć lat, reprezentuje całe Zgromadzenie i jest jego najwyższą władzą. W tegorocznym zgromadzeniu, które potrwa do 19 lipca, uczestniczy 21 delegatek. W czasie obrad wybrana zostanie nowa Matka Generalna oraz Zarząd Zgromadzenia.

Za: www.zakony-zenskie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda