Home WiadomościZ kraju Wolność sumienia – sesja naukowa w Krakowie

Wolność sumienia – sesja naukowa w Krakowie

Redakcja

O znaczeniu sumienia, jego rozumieniu i kształtowaniu zarówno w życiu prywatnym jak i publicznym dyskutować będą uczestnicy sesji naukowej zatytułowanej „Wolność sumienia”, która 18 lutego odbędzie się w klasztorze ojców dominikanów w Krakowie.

Ogólnopolską konferencję organizuje Sekcja Teologów Moralnych Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów. Oprócz ojców dominikanów referaty wygłoszą też specjaliści z innych zgromadzeń zakonnych oraz księża diecezjalni.

„Jesteśmy świadkami oraz – chcemy, czy nie chcemy – uczestnikami nieustannej debaty na temat sumienia. Wystarczy posłuchać dyskusji, jakie żywiołowo prowadzimy, choćby w drodze do pracy. Chętnie wypowiadamy się na tematy różnorakich problemów moralnych powtarzając, że «najważniejsze to pozostawać w zgodzie ze swoim własnym sumieniem»” – mówi sekretarz Kolegium, o. Dominik Jurczak.

„Lecz co rzeczywiście oznacza «być w zgodzie ze swoim własnym sumieniem»? Czym właściwie jest sumienie? Czy powinno się go słuchać w każdej sytuacji? Kiedy jest ono wolne? Właśnie odpowiedzi na te pytania szukać będą nasi prelegenci” – dodaje o. Jurczak.

Jednym z tematów sesji będzie kwestia sumień polityków i wyborców w kontekście ostatnich wyborów parlamentarnych w Polsce. Prelegenci przedstawią też nauczanie o sumieniu w ujęciu św. Tomasza z Akwinu oraz Jana Pawła II w encyklice „Veritatis splendor”, a także kard. Josepha Ratzingera. Omówią też zależność między sumieniem a prawem kanonicznym.

Konferencja „Wolność sumienia. Istota – znaczenie – granice” rozpocznie się 18 lutego o godz. 9.30 w Auli Świętego Tomasza z Akwinu krakowskiego klasztoru przy ul. Stolarskiej 12.

Więcej tutaj.

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda