Home WiadomościZ kraju Wolontariat Misyjny Salvator: Służyć „z głową”

Wolontariat Misyjny Salvator: Służyć „z głową”

Redakcja

Domeną ludzi mądrych jest myślenie. A domeną ludzi myślących jest szukać, gdzie należy i pytać, kogo trzeba, czyli przychodzić do źródła Mądrości prawdziwej. Świadomi tych prawd, uczestnicy Wolontariatu Misyjnego Salvator przybyli do krakowskiego klasztoru salwatorianów na Zakrzówku, by wziąć udział w kolejnym spotkaniu ogólnopolskim, które odbyło się w dniach 17-19 lutego pod hasłem „Włącz myślenie”.

Pięć regionów WMS reprezentowało łącznie 58 młodych osób pełnych entuzjazmu i talentów, które chcą odkrywać i rozwijać, aby wykorzysty-wać je w służbie głoszenia Ewangelii.

Na agendę tego wydarzenia, oprócz priorytetów, którymi są: codzienna Msza Święta, adoracja Najświętszego Sakramentu i wspólna modlitwa, składały się również wykłady, warsztaty oraz czas na budowanie wspólnoty wzajemnej miłości i dzielenie się radością ponad granicami „regionów”.

Tematyka prelekcji była zróżnicowana i bardzo bogata. Ks. Krzysztof Wons SDS podkreślał racjonalność wiary, próbując przeprowadzić słuchaczy od pytania „dlaczego?” stawianego Bogu, „w którego się wierzy”, do zaufania Bogu, „któremu się wierzy”. Kolejne wykłady wprowadzały w szeroki kontekst przygotowań wolontariuszy do wyjazdów wakacyjnych na placówki misyjne, tak od strony medycznej, jak i materialnej. Prowadzone w dwóch turach warsztaty miały za zadanie pomóc odkryć to, jak wiele jest rzeczy prostych, a konkretnych, które można zrobić dla dzieci i młodzieży w czasie wyjazdu, jak np. gry i zabawy integracyjne.
Konwent, choć jego program był niezwykle intensywny, spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony uczestników. Nie było słychać głosów narzekania; wręcz przeciwnie –  wolontariusze, mimo zmęczenia, wydawali się być bardzo zadowoleni. Wszystkim tym, dzięki którym spotkanie mogło dojść do skutku, składamy serdeczne podziękowania i otaczamy Ich modlitwą.
W imieniu wolontariuszy WMS oraz salwatorianów zaangażowanych w opiekę nad apostolatem,

ks. Paweł Fiącek SDS

Oto krótka relacja z tego wydarzenia, autorstwa jednej z uczestniczek:

Luty, śnieg wszędzie dookoła zimno, ale na pewno nie w sercach osób obecnych na Ogólnopolskim Spotkaniu Wolontariatu Misyjnego Salvator w Krakowie. Już po raz kolejny wolontariusze z każdego zakątka Polski zjechali się, aby razem z Chrystusem spędzić te ostatnie dni przed Wielkim Postem na wspólnym poszerzaniu horyzontów wiary jak i wiedzy związanej z misjami.
Te dni były niezwykłym czasem, kiedy każdy z nas mógł znaleźć ukojenie i pokój dla ducha oraz odpocząć od zgiełku życia dnia codziennego. Mimo napiętego programu chwile wspólnej modlitwy i codzienna Eucharystia pozwalały nam poczuć bliskość Jedynego i porozmawiać z Nim na spokojnie, nigdzie się nie śpiesząc, nie goniąc, zanurzyć się w Jego miłości, przeniknąć nią. Dlatego na każdym kroku było czuć bijący od wszystkich wolontariuszy, kleryków, księży, sióstr zakonnych, optymizm i chęć do działania. Mimo zmęczenia (oczywiście jak najbardziej pozytywnego, ponieważ program był bardzo bogaty i różnorodny, uśmiechy nie schodziły z ich twarzy. Wspaniale jest przebywać wśród takich ludzi. Ma się wtedy przeświadczenie, że bez względu na to, co by się stało, zawsze można na nich liczyć. Doświadcza się wyjątkowej wspólnoty, która każdą ścieżką prowadzi nas do Tego, który jest najważniejszy, do Boga.

Marta Trawińska

Za: www.sds.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda