Wprowadzenie relikwii św. Bernardyna ze Sieny w Poznaniu

20 maja br., w święto św. Bernardyna z Sieny, podczas uroczystej Mszy św., zostały wprowadzone do franciszkańskiego kościoła przy placu Bernardyńskim w Poznaniu relikwie św. Bernardyna. Staraniem o. gwardiana Macieja Olszewskiego OFM są to relikwie 1 stopnia, fragment jego ciała, które otrzymaliśmy z Włoch, z miejscowości L’Aquila, gdzie spoczywa ciało świętego. Do relikwii został dołączony certyfikat autentyczności .

Podczas Mszy św. kazanie wygłosił o. dr Ernest Siekierka przybliżając wszystkim zebranym postać św. Bernardyna, jego dzieła oraz cnoty, dzięki którym dziś jest czczony jako jeden z wielu świętych franciszkańskich. Relikwie  pozostaną w naszym kościele na stałe i w niedługim czasie zostaną umieszczone w relikwiarium, zamontowanym w kościele, do duchowej dyspozycji wiernych.

O. Maciej Olszewski napisał nową modlitwę do świętego naszego patrona, która została umieszczona na okolicznościowym obrazku z wizerunkiem figury św. Bernardyna z naszego kościoła w Poznaniu. Modlitwa otrzymała nihil obstat o. prowincjała Bernarda Marciniaka. Św. Bernardyn będzie wzywany w naszej świątyni jako patron dobrej spowiedzi, ze względu na jego dzieła o spowiedzi oraz płomienne kazania w których wzywał ludzi do nawrócenia w sakramencie pokuty.

Niech zasługi i wstawiennictwo św. Bernardyna ze Sieny, uproszą u Boga obfite łaski zarówno wiernym, którzy licznie nawiedzają konfesjonały w naszym kościele, jak i spowiednikom, którzy tam posługują.

Na okoliczność wprowadzenia relikwii św. Bernardyna do kościoła przy Placu Bernardyńskim, została ułożona pieśń, na którą składa się hymn z Nieszpór (ze wspomnienia świętego) oraz muzyka napisana przez poznańskiego organistę pana Bartosza Wawrzyniaka. 

o. Leonard Bielecki OFM

Za: www.franciszkanie.net