Home WiadomościZ kraju Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II w Zgromadzeniu Ducha Świętego

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II w Zgromadzeniu Ducha Świętego

Redakcja

PKDB„Naśladujmy Jana Pawła II, bo przecież mogliśmy widzieć, na czym polega kroczenie do świętości” – podkreślił abp Mieczysław Mokrzycki. Metropolita lwowski przewodniczył 26 kwietnia w bydgoskim Kościele Rektorskim Zgromadzenia Ducha Świętego Eucharystii, w czasie której uroczyście wprowadzono relikwie papieża Polaka.

Osobisty sekretarz Ojca Świętego nawiązał do daty 27 kwietnia 2014 roku, kiedy to cały świat był pod wrażeniem kanonizacji dwóch papieży Jana XXIII i Jana Pawła II, której dokonał papież Franciszek. Podkreślił zarazem, że cała wspólnota Kościoła Powszechnego była przepełniona wielką radością. – Ta radość, która znów zjednoczyła ludzi i przywołała z niedawnej przeszłości postać świętego i jego naukę, rozeszła się z Placu św. Piotra po całym świecie i niesie dziękczynną modlitwę, wypływającą z potrzeby serca i ogromu miłości dla świętości życia człowieka, o którym powiedziano, że choć był papieżem, to nie przestał nigdy być człowiekiem. W tę wielką dziękczynną modlitwę wpisuje się dzisiaj wasza wspólnota, w której progi wprowadzamy relikwie św. Jana Pawła II – podkreślił.

Według abp. Mieczysława Mokrzyckiego, wspominając słowa Jana Pawła II: „Święci nie proszą, abyśmy ich chwalili, lecz naśladowali”, należy w poczuciu obowiązku zadać sobie pytanie: „Czego uczy nas świętość tego niezwykłego ucznia Jezusowego z XXI wieku? Kim on był i kim powinien być dla nas?”. Metropolita lwowski uważa, że Jan Paweł II był wyjątkowym człowiekiem, „mimo że takim samym jak my, to jednocześnie innym”, odróżniającym się swoim zachowaniem, postawą, sposobem mówienia czy reagowania. – Jakoś w przedziwny sposób promieniował, oddziaływał na innych. Stając przy nim odczuwało się pokój, miało się poczucie bezpieczeństwa, życzliwości. Co zatem na to wszystko się złożyło. Skąd czerpał tyle sił, skąd wziął się u niego ten szczególny charyzmat? – pytał hierarcha.

Swoją radość i wdzięczność wyraził przełożony polskiej prowincji Zgromadzenia Ducha Świętego o. Dariusz Walenty Andrzejewski CSSp. – Wszyscy pamiętamy, że ksiądz arcybiskup żył tak blisko świętego. Przybył do nas – do naszego domu – by przekazać świątyni i całej wspólnocie zakonnej relikwie, z których ogromnie się cieszymy. Kult św. Jana Pawła II w tym miejscu trwa i wierzę, że będzie poprzez nas emanował na wszystkich wiernych, którzy ten kościół odwiedzają – podkreślił.

Relikwie podarowane Zgromadzeniu Ducha Świętego są pierwszego stopnia. Stanowi je włos św. Jana Pawła II.

Nadesłał: Marcin Jarzembowski/Przewodnik Katolicki Diecezji Bydgoskiej

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda