Home WiadomościZ kraju WSD SAC: Spotkanie z kard. Sarahem

WSD SAC: Spotkanie z kard. Sarahem

Redakcja

J.E. Ks. Robert kard. Sarah, Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów odwiedził 24 października 2017 r. Wyższe Seminarium Duchowne Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie. Kardynał wygłosił konferencję skierowaną do seminarzystów oraz odpowiadał na pytania zadawane przez zgromadzonych na spotkaniu.

W pallotyńskim seminarium, w imieniu całej wspólnoty, ks. Mirosław Mejzner SAC, rektor, powitał Eminencję. Dalej kard. Sarah poprowadził krótką modlitwę wspólnotową w języku łacińskim, po czym wygłosił kilkunastominutową konferencję. Hierarcha zaznaczył, że Panem seminarium i pierwszym Mistrzem jest Jezus Chrystus. Powiedział m.in.:

Celem w seminarium nie jest tylko zostanie księdzem. Tutaj powinniście nauczyć się stawać ofiarą. Chrystus jest Ofiarą, która zbawiła człowieka. Musimy nauczyć się od Chrystusa jak ofiarowywać swoje życie, czynić ze swojego życia ofiarę dla Boga.

Jak zauważył Prefekt, ofiara oznacza zgodę na bycie zabitym, więc stawać się kapłanem to przygotowywać się do tego, by być zabitym jak Baranek Boży. Życia pokornego i ofiarnego można się uczyć od naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Bliski współpracownik papieża stwierdził, że alumni powinni budować swoje powołanie na trzech filarach, którymi są: Krzyż, Hostia i Dziewica. Bowiem na Krzyżu dokonało się nasze zbawienie, a życie, które ofiarujemy winniśmy karmić Hostią. Od Dziewicy mamy się uczyć jak przygarniać innych i jak wsłuchiwać się w głos Mistrza.

Po konferencji, którą z języka włoskiego tłumaczył Ksiądz Rektor, był czas na pytania od zebranych w kaplicy seminaryjnej pw. Świętej Rodziny z Nazaretu. Na każde z pytań Kardynał udzielił odpowiedzi pozostawiając wiele zdań do głębszej, osobistej refleksji. Kończąc spotkanie, Kardynał udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Seminarium odwiedzili także: ks. Luis Clavelle, filozof, były rektor Papieskiego Uniwersytetu Santa Croce w Rzymie oraz Prezydent Papieskiej Akademii św. Tomasza z Akwinu, a także Antoni Gaspari, watykanista.

Al. Dominik Gaładyk SAC

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda