Home WiadomościZ kraju Wsłuchujcie się w rytm bicia serca Jezusa

Wsłuchujcie się w rytm bicia serca Jezusa

Redakcja

W Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, 23 czerwca, metropolita krakowski odprawił Mszę świętą w kościele Sióstr Sercanek przy ul. Garncarskiej w Krakowie.

„To Serce uczy nas miłości do drugiego człowieka, świętości ludzkiego życia od początku aż do chwili odejścia z tego świata” – mówił abp Marek Jędraszewski w homilii.

Abp Jędraszewski przewodniczył Eucharystii w kościele Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, których życie duchowe i działalność opiera się na kontemplacji Bożej miłości objawionej w Najświętszym Sercu Pana Jezusa.

W homilii metropolita krakowski rozważał tajemnicę Trójcy Świętej. – Ojciec przekazał Synowi całą swoją miłość i Syn na tę miłość odpowiedział całym sobą. Ta miłość, która zrodziła Syna i nakazała Synowi nieustannie sobą odpowiadać Ojcu, przyjęła postać Ducha Świętego. Bóg w Trójcy Świętej Jedyny nie zamknął się w sobie samym, ale chciał żeby ta miłość rozlała się na cały świat. By dotknęła człowieka grzesznego, słabego, pozbawionego godności dziecięctwa Bożego.

– Miłość, aż do końca, aż do przebitego boku, kazała Chrystusowi zawołać „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście a ja was pokrzepię. Weźmijcie swoje jarzmo i uczcie się ode mnie bo jestem cichy i pokorny sercem. I wtedy kiedy nauczycie się tego znajdziecie ukojenie dla waszych dusz”. Ta tajemnica staje się przedmiotem czci i medytacji dzisiaj w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, bo chcemy naszym umysłem, a przede wszystkim sercem jak najgłębiej zbliżyć się do Serca Jezusowego i je usłyszeć. Usłyszeć bicie Serca Jezusowego i w ten rytm wejść, bo Ono – to Serce – ukazuje jak głęboko ludzka natura Jezusa Chrystusa jest zjednoczona z przedwiecznym Słowem. Jak jest otwarta na nasze ludzkie potrzeby i jak chce swoją miłością ku nam służyć, by nas swoją miłością ocalić i wynieść do godności Bożych Dzieci – mówił metropolita krakowski.

Abp Marek Jędraszewski przywołał wezwania Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa. – Wchodzimy w tajemnicę Wielkiego Piątku, wtedy, gdy to Serce zostało „zelżywością napełnione”, dla „naszych nieprawości starte”, okazało się „aż do śmierci posłuszne”, kiedy przebiła je włócznia żołnierza i kiedy dopełniła się „krwawa ofiara grzeszników”. Stało się tak, bo jesteśmy pełni win, słabości i grzechu. Te winy zostały przezwyciężone Jego miłością. Stąd to wołanie wielokrotnie powtarzane w litanii: „Serce Jezusa, zmiłuj się nad nami”.

Kontynuując, metropolita krakowski mówił: – W litanii znajdujemy też takie wezwania – „Serce Jezusa, życie i zmartwychwstanie nasze” bo z Twojego zmartwychwstania czerpiemy nadzieję, że i my Twoją mocą ze śmierci do życia kiedyś powstaniemy. To Serce bije nieustannie na cześć Ojca, dlatego jest „Świątynią Boga”, „Przybytkiem Najwyższego”. Bije także dla człowieka, bije z tą miłością, która każe mu dźwigać się ze swoich słabości i nędzy, by serce człowiecze – tak słabe i kruche- odkryło, że w Sercu Jezusowym może znaleźć dla siebie prawdziwe i pełne mocy źródło życia i świętości.

Abp Marek Jędraszewski podkreślił, że Serce Jezusa uczy nas miłości do drugiego człowieka, świętości ludzkiego życia od początku aż do chwili odejścia z tego świata. – Musimy się nieustannie w to Serce wsłuchiwać abyśmy umieli kochać drugiego człowieka. Kiedy człowiecze serce przestaje słyszeć i czuć rytm bicia Serca Jezusowego, to jego serce przestaje bić miłością do drugiego człowieka. Tylko wsłuchiwanie się w bicie Serca Jezusa może sprawić, że i my będziemy przeniknięci prawdziwą miłością do drugiego człowieka. Miłością, która będzie wsłuchiwaniem się w rytm bicia drugiego serca, po to aby je podźwignąć, umocnić, przeniknąć naszą miłością, podnieść ku Sercu Jezusowemu – nauczał hierarcha.

– Pan Jezus wołał do uczniów: „Uczcie się ode Mnie bo jestem cichy i pokorny sercem”. A my, zwłaszcza dzisiaj w Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa, wsłuchując się w to wołanie odpowiadamy pełni ufności: „Jezu cichy i pokornego serca, uczyń serca nasze według serca Twego!” – zakończył homilię metropolita krakowski.

Dzisiaj wierni mogą nawiedzać w kościele Sióstr Sercanek kaplicę relikwii św. Józefa Pelczara – założyciela Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, i bł. Matki Klary Szczęsnej, postaci które uczą miłości Bożego Serca pokazując, że jest to źródło rozwiązań wszystkich spraw.

as | archidiecezja krakowska

Za: www.diecezja.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda