Home WiadomościZ kraju Wsparcie powołań na terenach misyjnych

Wsparcie powołań na terenach misyjnych

Redakcja

Wasza codzienna praca na rzecz misyjnej animacji i współpracy jest ważna nie tylko dla misjonarzy i ludzi, do których zostali posłani, jest także ważna dla życia Kościoła w naszej Ojczyźnie. Dobrze, że spotykacie się systematycznie i kontynuujecie formację przez wymianę doświadczeń i wspólne szukanie motywacji do dalszej pracy na rzecz pomocy Kościołowi na misjach – powiedział abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski na spotkaniu z dyrektorami diecezjalnymi Papieskich Dzieł Misyjnych i innymi środowiskami misyjnymi w Niepokalanowie 18 września 2013 r.

Trzeci dzień zebrania w Niepokalanowie Papieskich Dzieł Misyjnych oraz innych środowisk misyjnych był poświęcony Papieskiemu Dziełu św. Piotra Apostoła w perspektywie 125 rocznicy jego powstania i 80 rocznicy śmierci jego założycielki Joanny Bigard, której troską było wspieranie powołań kapłańskich i zakonnych w krajach misyjnych. Jej biografię przybliżył zebranym ks. Franciszek Jabłoński, dyr. PDM archidiec. gnieźnieńskiej.

Podczas spotkania sekretarz krajowy PDPA ks. Bogdan Michalski zachęcił do udziału w akcji Adoptuj Misyjnych Seminarzystów, która rozpocznie się 1 października br. we wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki misji.

Akcja polega przede wszystkim na adopcji duchowej, ponieważ ważna jest jakość, a nie ilość powołań w Młodych Kościołach. Ważna jest też pomoc finansowa, która może być wspomagająca (bez deklaracji), stała (regularna), mogą ją podjąć zarówno osoby indywidualne, jak i wspólnoty.– poinformował były misjonarz w Peru.

Obecny na spotkaniu misjonarz z Republiki Środkowoafrykańskiej opowiedział o trudnej sytuacji materialnej seminarium w diec. Bouar, skąd seminarzyści zmuszeni zostali do zdobywania formacji w sąsiednim Kamerunie. Z tego powodu wielu z nich rezygnowało z rozwijania swojego powołania.

Chcemy stworzyć rodzinę osób, które wspólnie pospieszą z pomocą przyszłym kapłanom i osobom konsekrowanym na krajach misyjnych. Bez obecności miejscowych kapłanów nie można mówić o prawdziwym wzroście miejscowego Kościoła, jak i Kościoła powszechnego – podsumował cel akcji dyrektor krajowy PDM ks. Tomasz Atłas.

Obecnie pod opieką Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła jest 800 seminariów, 73 tys. seminarzystów oraz 6 550 nowicjuszy i nowicjuszek z krajów misyjnych.

Specjalnym gościem drugiego dnia zebrania był dyrektor PDM z Maroka o. Symeon Stachera OFM, który podzielił się doświadczeniem działalności Kościoła w Afryce Północnej, gdzie głoszenie Ewangelii jest zabronione.

Dyrektorzy PDM, referentki i promotorzy misyjni zapoznali się także z działalnością Komisji Episkopatu ds. Misji podczas spotkania z przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Misji bp. Jerzym Mazurem.

Trzydniowe jesienne zebranie zorganizowane przez Dyrekcję Krajową Papieskich Dzieł Misyjnych zakończone zostało uroczystą Mszą św., której przewodniczył abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 osób. Byli to dyrektorzy diecezjalni PDM, referentki i promotorzy misyjni, a także animatorzy świeccy.

Mariola Krystecka

Za: www.missio.org.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda