Home WiadomościZ kraju “Wspólnota ze zranionymi” – dziś modlitwy w całej Polsce

“Wspólnota ze zranionymi” – dziś modlitwy w całej Polsce

Redakcja

Pod hasłem „Wspólnota ze Zranionymi” w całej Polsce obchodzony jest dziś, 19 lutego, kolejny Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Podczas Mszy i nabożeństw Drogi Krzyżowej biskupi, księża, siostry zakonne i świeccy modlić się będą w intencji osób skrzywdzonych oraz o nawrócenie dla sprawców.

Do wszystkich parafii trafiły już materiały duszpasterskie opracowane przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Zawierają one m.in. teksty rozważań: Drogi Krzyżowej, modlitwy różańcowej o uzdrowienie i ochronę oraz spis instytucji działających na rzecz osób małoletnich dotkniętych przemocą seksualną.

W Dzień modlitwy i pokuty Msze św. i nabożeństwa Drogi Krzyżowej w intencji skrzywdzonych i o nawrócenie sprawców odbędą się we wszystkich polskich diecezjach. I tak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, Prymas Polski, będzie przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Drodze Krzyżowej o godz. 17.30 oraz Mszy św. o godz. 18.00. Homilię wygłosi ks. Dariusz Larus, duszpasterz osób pokrzywdzonych archidiecezji gnieźnieńskiej.

Drodze Krzyżowej w intencji osób wykorzystanych seksualnie, sprawowanej w katedrze św. Jana o godz. 18.00, będzie przewodniczył bp Michał Janocha.

Dwa nabożeństwa pokutne zostaną odprawione w Katedrze warszawsko-praskiej. Bp Romuald Kamiński będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej o godz. 19.00, a biskup Jacek Grzybowski – o godz. 17.00.

W Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach nabożeństwu Drogi Krzyżowej sprawowanej o 17.15 będzie przewodniczył abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

W Kaliszu, modlitwie przebłagalnej i wynagradzającej za grzechy dokonane wobec małoletnich, a także za rany zadane wspólnocie Kościoła będzie przewodniczył bp Damian Bryl. Nabożeństwo, które rozpocznie się o 19.30 w katedrze św. Mikołaja będzie transmitowane przez diecezjalne Radio Rodzina oraz telewizję internetową Dom Józefa.

Bp Damian Muskus przewodniczyć będzie o godz. 17.00 Mszy św. w krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła II w intencji osób zranionych wykorzystaniem seksualnym we wspólnocie Kościoła. Natomiast o 18.30 odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej prowadzone wspólnie ze świeckimi katolikami z Krakowa.

W katedrze legnickiej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła o godz. 11.30 odbędzie się Droga Krzyżowa pod przewodnictwem ks. Piotra Kota, delegata Biskupa Legnickiego ds. ochrony dzieci i młodzieży. O godz. 12.00 sprawowana będzie Msza św. w intencji pokrzywdzonych pod przewodnictwem ks. prałata Roberta Kristmana, wikariusza generalnego. Homilię wygłosi ks. Piotr Kot.

W Płocku, nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 17.00 – w Dniu modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego sprawowane będzie w bazylice katedralnej, pod przewodnictwem bp. Piotra Libery i z udziałem ks. biskupa Mirosława Milewskiego.

W diecezji świdnickiej, w Dniu modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich bp Marek Mendyk odprawi o godz. 18.00 Mszę św. w katedrze w Świdnicy. Natomiast biskup pomocniczy Adam Bałabuch przewodniczyć będzie o godz. 17.30 Mszy w kościele św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu.

Materiały Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży zostały przekazane także do wszystkich parafii i księży archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Zgodnie z zarządzeniem abp. Andrzeja Dzięgi, w tym dniu w kościołach parafialnych na zakończenie Drogi Krzyżowej z udziałem dorosłych należy odmówić w postawie klęczącej dodatkową modlitwę.

Także w diecezji tarnowskiej materiały Biura zostały rozesłane do wszystkich parafii z zachętą do ich wykorzystania. Wzorem lat ubiegłych w Bazylikach Mniejszych będą odprawiane nabożeństwa.

W Toruniu, Droga Krzyżowa odbędzie się w toruńskiej katedrze po Mszy św. wieczornej ok. godz. 18.30 pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla.

W sobotę 20 lutego br. w bazylice katedralnej w Pelplinie o godz. 11.00 odbędzie się nabożeństwo pokutne, w którym będą uczestniczyli kapłani z całej diecezji. Jednym z elementów nabożeństwa będzie modlitwa w intencji osób skrzywdzonych i przeproszenie za grzech sprawców.

Modlitwy w Dniu modlitwy i pokuty prowadzone będą także w parafiach i sanktuariach prowadzonych przez zakony.

I tak, np. w Zakonie Augustiańskim w piątek 19 lutego o godz. 17.40 w Kaplicy p.w. Św. Mikołaja z Tolentino w Krakowie-Prokocimiu odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne, w intencji osób skrzywdzonych oraz o nawrócenie dla sprawców.

W Zakonie Paulinów zostały przekazane materiały duszpasterskie do każdej wspólnoty klasztornej i każdej parafii prowadzonej przez Zakon. Zostaną one wykorzystane w tym dniu w modlitwie i nabożeństwach sprawowanych we wspólnotach klasztornych i wraz z wiernymi.

Zakon informuje, że ojcowie i bracia paulini, mając świadomość dramatu pokrzywdzonych, a także tych którzy, dopuścili się takich aktów, zostali zachęceni do podjęcia modlitwy, prosząc Boga o przebaczenia win dla sprawców wykroczeń, ducha pokuty i umartwienia, pragnienie naprawienia wyrządzonego zła, a dla pokrzywdzonych i ich rodzin o ukojenie bólu serca.


Zgodnie z postanowieniem Episkopatu Polski z jesieni 2016 roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu w Kościele obchodzony jest Dzień modlitwy wynagradzającej i postu za grzechy wykorzystania seksualnego osób małoletnich. Jest to odpowiedź na apel papieża Franciszka do krajowych konferencji biskupich z 30 czerwca 2015 r.

tk / Warszawa
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda