Home WiadomościZ kraju Wspólnoty charyzmatyczne są wielkim, choć niedocenianym, bogactwem Kościoła

Wspólnoty charyzmatyczne są wielkim, choć niedocenianym, bogactwem Kościoła

Redakcja

W dniach 17-24 lutego 2019 odbywał się w Krakowie międzynarodowy kurs dla liderów wspólnot charyzmatycznych. W tygodniowym spotkaniu z udziałem przedstawicieli ICCRS, czyli Światowej Koordynacji Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej, powołanej przy watykańskim organie Papieskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, uczestniczyło 150 liderów, którzy zostali ugoszczeni przez Opactwo Benedyktynów w Tyńcu.

Podczas Mszy św. na rozpoczęcie kursu bp Damian Muskus OFM mówił, że w Kościele rzeczywistość żywego działania Ducha Świętego jest wciąż niedoceniana. „Na co dzień za mało pamiętamy o tym, że jest Ten, który ożywia wszystko, Ten, który nadaje naszemu życiu smak, buduje wspólnotę i towarzyszy naszemu życiu, modlitwie i działaniu. Właśnie o tym, że jest, musicie ciągle i ciągle przypominać” – podkreślał. Jego zdaniem, wspólnoty odnowy są dziś szczególnie powołane do tego, by „mówić o tym w Kościele, wobec tych wszystkich braci i sióstr, którzy czują się w nim zagubieni”.

Hierarcha stwierdził, że wspólnoty charyzmatyczne są wielkim, choć wciąż niedocenianym, bogactwem Kościoła, jego „wiosną i nadzieją”. „Jesteście po to, by budzić nas wszystkich z ociężałego snu i przypominać, że chrześcijaństwo nie jest systemem, ale jest spotkaniem z miłością, jest wciąż młode i żywotne, bo Jezus jest Życiem, bo Jego Duch ożywia Kościół” – podkreślał.

„Potrzeba czujności, by być wiernym natchnieniom Ducha a nie własnym koncepcjom. Potrzeba pokory, by iść za Jezusem nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że znamy lepszą drogę. Potrzeba nam prostoty, dzięki której ludzie zobaczą w nas świadków Zmartwychwstałego Pana, a nie sztukmistrzów czy zręcznych mówców” – nauczał kaznodzieja, przywołując zdanie papieża Franciszka, który przestrzegał wspólnoty charyzmatyczne, by nie były „kontrolerami”, ale „szafarzami” Bożej łaski.

W ciągu tygodnia zamkniętych rekolekcji liderzy wspólnot brali udział w wykładach i warsztatach, codziennej Eucharystii, adoracji i uwielbieniu. Był to również czas wspólnej modlitwy i budowania relacji. Kulminacyjnym punktem spotkania w Krakowie był wieczór modlitewny pod hasłem „Od nowa: spotkanie dla tych, którzy pragną w życiu czegoś więcej”, który odbył się w sobotę 23 lutego w parafii św. Brata Alberta w Nowej Hucie.

Wspólnota Głos na Pustyni zorganizowała kurs we współpracy z Koordynacją Odnowy w Duchu Świętym, a także ze wspólnotami: Metanoia, Głos Pana, Diakonia Świętej Rodziny, Chefsiba, wspólnotą Dom w Ramionach Ojca, Wspólnotą Modlitewno-Ewangelizacyjną Abba oraz organizacją Fundacja 24/7.

Kurs miał na celu powołać i wyposażyć nowych liderów oraz zachęcić i wzmocnić liderów już posługujących. W szerszej perspektywie ICCRS pragnie tworzyć ogólnoświatową wspólnotę mężczyzn i kobiet, dając im wspólne doświadczenie i zrozumienie tego, czym jest formacja liderów i służba Kościołowi, w szczególności – kłaść fundament teologiczny i eklezjalny pod posługę, pogłębiać teoretyczny i praktyczny wymiar służby charyzmatycznej, umożliwiać spotkanie z przemieniającą mocą Bożej miłości i tworzyć sieć relacji pomiędzy osobami o podobnym doświadczeniu dla wzajemnego wsparcia i współpracy.

Za: diecezja.pl oraz opactwotynieckie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda