Home WiadomościZ kraju Wychowywać, ale jak? Na Jasnej Górze rozpoczęło się Forum Szkół Katolickich

Wychowywać, ale jak? Na Jasnej Górze rozpoczęło się Forum Szkół Katolickich

Redakcja

Wychowywać, ale jak? Jak pomagać młodym ludziom, by podążali w dobrym, czyli Bożym kierunku zastanawiają się na Jasnej Górze uczestnicy 31. Forum Szkół Katolickich. Dwudniowe spotkanie adresowane jest do dyrektorów i nauczycieli. Wszystkie szkoły katolickie w Polsce są zrzeszone w Radzie Szkół i pozostają pod opieką Konferencji Episkopatu Polski.

Tym razem tematem spotkania są słowa św. Jana Pawła II dotyczące wychowania i edukacji: „punktem wyjścia prawdziwej edukacji musi być prawda o człowieku, uznanie jego godności i jego transcendentnego powołania”.

Jak zauważyła s. Patrycja Garbacka z Rady Szkół Katolickich, by móc prawdziwie pomagać, trzeba najpierw poznać świat młodych. – Oderwać się od własnego postrzegania i wyobrażenia o naszych uczniach, a wejść w ich świat, zobaczyć, jakim presjom i modom są poddawani, czym są kuszeni przez świat, jakie jest ich prawdziwe życie – wyjaśnia i dodaje, że dopiero wtedy „jako towarzysz tego życia pokazywać im lepszą, wartościową drogę”.

Do wygłoszenia konferencji zaproszeni zostali ks. Wojciech Węgrzyniak, biblista z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który rozważać będzie o prawdzie o człowieku oraz redaktor, ks. dr Tomasz Jaklewicz, który mówić ma o tym: jak przetrwać czas neopogaństwa.

Z kolei o personalizmie w pedagogice, teorii i praktyce na polu edukacyjno – formacyjnym mówić będą: dr Jolanta Kraśniewska z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Małgorzata Wróbel.

– Mówienie prawdy i jej poszukiwanie stało się głównym zadaniem szkół katolickich – zauważył ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół. „To wszystko co dzieje się wokół wychowania, Kościoła, wiary, to czarne nakreślanie wszystkiego, co jest z tym związane, tym młodzi żyją. Widzą to w mediach, a później przenosi się to na codzienną rzeczywistość. Naszym zadaniem jest przeciwstawienie się temu, mówienie prawdy, poszukiwanie prawdy i odważne stawianie czoła właśnie tym wyzwaniom”, podkreśla ks. Latawiec.

Wśród tematów Forum, zwłaszcza w części przeznaczonej dla dyrektorów, znalazł się także temat odpowiedzi Kościoła na wielki dramat wykorzystania małoletnich i profilaktyka zapobiegania przemocy seksualnej wobec uczniów w szkole katolickiej. Jak powiedziała s. Garbacka chodzi o to, by szkoła katolicka była środowiskiem bardzo bezpiecznym, ale też tym, które wyjdzie z pomocą dzieciom skrzywdzonym poza szkołą. – Od dłuższego czasu przygotowywany był specjalny dokument, którego projekt dziś jest omawiany. Jest on bardzo szeroki, mówi jak ma wyglądać przede wszystkim profilaktyka – jakich zachowań trzeba się wystrzegać i jaką atmosferę stwarzać, żeby szkoła i środowisko były bardziej bezpieczne. Ale mamy też procedury, jeżeli są pewne podejrzenia, niepokoje, czy zmienione zachowanie dziecka, żeby wiedzieć – jak się zachować. Czasami dobre chęci nie wystarczą, trzeba mieć pewną wiedzę, jak w takich sytuacjach postępować – wyjaśniła przedstawicielka Rady Szkół Katolickich.

W projekcie dokumentu „Profilaktyka przemocy seksualnej wobec uczniów w szkole katolickiej” znajdują się m.in. zagadnienia dotyczące tego, jak uczynić szkołę bardziej bezpieczną, co zrobić, gdy wydarzyła się krzywda, jak interweniować w przypadku zgłoszenia lub podejrzenia wykorzystania, czy jak wspierać bezpośrednio lub pośrednio osoby dotknięte wykorzystaniem seksualnym. Dokument zaprezentował dyrektorom o. Wojciech Bojanowski z Jezuickiego Centrum Edukacji w Nowym Sączu.

Każdy z uczestników Forum otrzymuje specjalną ankietę, w której może nanieść swoje opinie i wnioski, i dopiero na ich podstawie zostanie stworzony pełny dokument, który obowiązywać będzie w szkołach katolickich jako uzupełnienie ogólnych przepisów i wskazówek, dotyczących tego bolesnego i trudnego zagadnienia.

O odpowiedzi Kościoła w Polsce na dramat wykorzystywania małoletnich i wyzwaniach dla szkół katolickich mówił ks. dr Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzień i Młodzieży.

Wbrew obiegowym opiniom w Polsce coraz więcej uczniów kształci się w szkołach katolickich. O ile ich liczba w stosunku do ubiegłego roku wzrosła tylko o jedną i mamy w kraju 488 szkół, o tyle aż o ponad 950 wzrosła liczba uczęszczających do nich uczniów i wynosi teraz prawie 73, 5 tysiąca. Najwięcej młodych uczy się w szkołach podstawowych.

Rada Szkół Katolickich, która jest organizatorem Forum, zrzesza szkoły prowadzone przez kościelne osoby prawne oraz szkoły, które zostały uznane za katolickie dekretem biskupa diecezjalnego i są prowadzone przez inne osoby prawne lub fizyczne.

Według najnowszych statystyk, z września 2021 r., najwięcej szkół katolickich jest na terenie arch. krakowskiej (49), częstochowskiej (32) i warszawskiej (32). Najwięcej uczniów kształci się w arch. krakowskiej, to prawie 9,4 tys. osób i arch. warszawskiej, to ponad 5,7 tys.

It / Jasna Góra
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda