Home WiadomościZ kraju Wydawnictwo “W drodze”; na Rok Wiary

Wydawnictwo “W drodze”; na Rok Wiary

Redakcja

Trzy książki znanych teologów z Francji i Niemiec przygotowała dominikańska oficyna „W drodze” na trwający w Kościele katolickim Rok Wiary, ogłoszony z okazji 50. rocznicy rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II.

Pierwszą publikacją jest „Jezus z Nazaretu. Czego chciał. Kim był” niemieckiego księdza Gerharda Lohfinka, wybitnego egzegety Nowego Testamentu oraz wieloletniego wykładowcy uniwersytetu w Tybindze, który ćwierć wieku temu zrezygnował z kariery uniwersyteckiej, by swoje życie i pracę związać ze wspólnotą Katholische Integrierte Gemeinde.

„Ktoś napisał, że nakreśliłem jakoby nowy obraz Jezusa. Było to pomyślane jako pochwała, ale nie jestem z niej dumny. Wcale nie chcę przynieść światu nowego obrazu Jezusa. Chciałbym, aby dawny obraz Jezusa, który od zawsze był w posiadaniu Kościoła, zajaśniał na nowo” – pisze o swojej książce Lohfink.

„Edycja książki opatrznościowo zbiega się z intencją Benedykta XVI, który nie z pozycji Urzędu Nauczycielskiego, ale ucznia Chrystusa, w książce »Jezus z Nazaretu« zaprasza teologów i wszyst­kich chrześcijan do namysłu nad tematem obecności Mistrza z Nazaretu we wspólnocie Kościoła. Zaproszenie zostało pono­wione w liście apostolskim »Porta fidei«, ogłaszającym Rok Wiary” – zachwala dzieło dyrektor oficyny „W drodze”, o. Maciej Biskup.

Wcześniej w dominikańskiej oficynie ukazały się inne książki Lohfinka: „Czy Bóg potrzebuje Kościoła?”, „Ostatni dzień Jezusa”, „Czy Jezus głosił utopię?”, „Modlitwa moją ojczyzną. Teologia i praktyka modlitwy chrześcijańskiej” oraz napisana wspólnie z Ludwigiem Weimerem „Maryja – nie bez Izraela. Nowe spojrzenie na naukę o Niepokalanym Poczęciu”.

Drugą książką jest dzieło francuskiego jezuity o. Bernarda Sesboüé, zatytułowane „Ewangelia i tradycja”. Autor wykłada teologię w Centrum Studiów i Badań Towarzystwa Jezusowego w Sevres w Paryżu, a w przeszłości był konsultorem Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan oraz członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

„Jego książka może pomóc w odpowiedzi na pytanie o to, jak to się stało, że Ewangelia przetrwała do naszych czasów, i w jakich warunkach może dalej żyć w przyszłości? Jest zapisem współczesnej debaty nad wiernością powołaniu chrześcijan – głoszeniu Ewangelii” – mówi o książce jednego z największych współczesnych teologów o. Biskup.

Zaangażowany w działalność ekumeniczną a duszpastersko związany ze wspólnotą osób, które doświadczyły śmierci własnego dziecka o. Sesboüé znany jest czytelnikom „W drodze” z wydanych wcześniej książek: „Poza Kościołem nie ma zba­wienia. Historia formuły i problemy interpretacyjne” oraz „Zmartwychwstanie i życie”.

Autorem trzeciej książki, zatytułowanej „Katolicyzm. Społeczne aspekty dogmatu”, jest także francuski jezuita, o. Henrie de Lubac – powszechnie uważany za jednego z najważniejszych teologów i ludzi Kościoła XX wieku, świadek i bohater przełomowych wydarzeń w teologii katolickiej i życiu Kościoła.

„Z okazji 50 rocznicy rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II warto przypomnieć dzieło człowieka, który wpierw zaangażowany był w przygotowanie obrad soboru, aby ostatecznie znaleźć się w gronie jego ekspertów i aktywnie uczestniczyć w tworzeniu dokumentów »Dei Verbum« i »Gaudim et spes«” – mówi o. Biskup o książce, która jest pierwszą w bogatym, obejmującym 50 tomów, dorobku pisarskim de Lubaca.

Jak zauważa dominikanin, „obecnie można zauważyć renesans myśli de Lubaca, związany z następującą powoli reinterpretacją postanowień i rozstrzygnięć Soboru Watykańskiego II”. Stąd to już trzecie polskie wydanie książki zmarłego w 1996 roku francuskiego jezuity, którego Jana Paweł II wyniósł w 1983 roku do godności kardynalskiej.

Wszystkie trzy książki, które oficyna „W drodze” proponuje czytelnikom w Roku Wiary, ukazały się w serii teologicznej „Alfa i Omega”. Obejmująca dzieła najwybitniej­szych teologów i znawców myśli religijnej seria prezentuje złożo­ne problemy chrześcijaństwa, jego doktryny, liturgicznego obyczaju, roli i miejsca we współ­czesnym świecie.

Książki z serii „Alfa i Omega” były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane nagrodą Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Feniks”.

wdrodze.pl / dominikanie.pl

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda