Home WiadomościZ kraju Wyjątkowe spotkanie w Jubileuszowym Roku bł. Salomei

Wyjątkowe spotkanie w Jubileuszowym Roku bł. Salomei

Redakcja

W sobotnie popołudnie – 10 marca 2018 r.- progi klasztoru Sióstr Klarysek w Krakowie przy Trakcie Królewskim (ul. Grodzka) przekroczył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

„Wizyta wcześniej niezaplanowana, choć przez nas oczekiwana, była dla nas miłym zaskoczeniem i wielkim wyróżnieniem” – mówią duchowe córki św. Klary i św. Franciszka z Asyżu.

„To niecodzienne spotkanie miało miejsce w Jubileuszowym Roku bł. Salomei, gdy nasza wspólnota podejmuje szczególną modlitwę za Ojczyznę w nowennie miesięcy za przyczyną naszej Błogosławionej” – dodają Ubogie Panie.

Podczas wizyty Prezydenta RP był czas na rozmowę, zadawanie pytań, wspólne zdjęcie i przede wszystkim na modlitwę w intencji Ojczyzny przy relikwiach bł. Salomei, pierwszej polskiej klaryski z rodu Piastów.

Zakon klarysek (II Zakon św. Franciszka z Asyżu) istnieje od XIII w. Początki sięgają roku 1212, kiedy to młoda dziewczyna pochodząca z rycerskiego rodu – Klara z Asyżu – postanowiła żyć Ewangelią na wzór św. Franciszka.

W Polsce klaryski są obecne od roku 1245. Wtedy to bł. Salomea, córka księcia krakowskiego, Leszka Białego, jako pierwsza Polka przyjęła habit zakonu i stała się założycielką nowej wspólnoty.

Najpierw siostry osiedliły się w Zawichoście, następnie w Skale k. Krakowa, a około roku 1309 otrzymały możliwość przejścia do Krakowa. Było to zasługą Jadwigi, żony panującego wówczas w Krakowie Władysława Łokietka. Pierwsza wzmianka o wspólnocie św. Klary przebywającej w wawelskim grodzie pojawia się w dokumencie z 31 października 1316 roku. Więcej na stronie: www.klaryski.pl

jms

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda