Home WiadomościZ kraju Wyrazy przyjaźni z Węgier dla Jasnej Góry

Wyrazy przyjaźni z Węgier dla Jasnej Góry

Redakcja

Przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra otrzymał specjalny egzemplarz uchwały Zgromadzenia Narodowego Węgier na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Pismo podpisali wspólnie: prezydent Węgier János Áder i przewodniczący Zgromadzenia Narodowego László Kövér. 

Uchwała Zgromadzenia Narodowego w sposób szczególny podkreśla tysiącletnią przyjaźń między narodami polskim i węgierskim oraz wspólne dążenie obu narodów do wolności. Zgromadzenie Narodowe z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oddaje hołd bohaterom polskiej niepodległości. 

Specjalny egzemplarz uchwały został przekazany przeorowi klasztoru jasnogórskiego o. Marianowi Waligórze, wraz z podziękowaniem za działalność paulinów na rzecz pogłębiania tysiącletniej przyjaźni między obu narodami oraz za ich służbę duszpasterską. 

Pismo na na ręce przeora Jasnej Góry przesłała ambasador Węgier w Polsce Zsuzsanna Kovács. Pani ambasador napisała: „Korzystając z okazji chciałabym również tą drogą przekazać wyrazy wdzięczności za działalność Ojca Przeora na rzecz pogłębiania przyjaźni polsko-węgierskiej zarówno na Węgrzech, jak i wśród diaspory węgierskiej, i za rolę w badaniu i pielęgnowaniu pamiątek o węgierskim powiązaniu Klasztoru”. 

Warto przypomnieć, że Zakon Paulinów został sprowadzony do Polski w 1382 roku właśnie z Węgier. Kultywując związki między narodami polskim i węgierskim, obecnie co roku na Jasną Górę przybywa Pielgrzymka Narodowa Węgrów w liczbie ok. tysiąca osób. 

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ dr 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda