Home WiadomościZ kraju X Kapituła Prowincjalna Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych

X Kapituła Prowincjalna Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych

Redakcja

21 lipca w Wadowicach, pod hasłem „Być karmelitami bosymi dzisiaj”, rozpoczęła się X Kapituła Prowincjalna Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych. Przedstawiciele klasztorów i instytucji prowincji zastanawiają się nad współczesną tożsamością karmelity bosego oraz będą podejmować nowe wyzwania; wybiorą też nowych przełożonych.

X Kapituła Prowincjalna Krakowskiej Prowincji Zakonu Karmelitów Bosych odbywa się w terminie późniejszym niż planowano pierwotnie ze względu na pandemię. Obrady poprzedzone zostały dniem skupienia, który dla karmelitów bosych poprowadził o. Gwidon Hensel, wikariusz prowincjalny bernardynów z sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W środę 22 lipca rozpoczęły się właściwe obrady kapituły. Po modlitwie liturgicznej i zawierzeniu Duchowi Świętemu, patronowi prowincji, delegaci wysłuchali relacji z trzechlecia o życiu i stanie prowincji, którą przedstawił ustępujący prowincjał, o. Tadeusz Florek. Bracia mieli okazję jeszcze raz spojrzeć na wydarzenia z ostatnich lat, skomentować je, wyciągnąć wnioski i podjąć postanowienia.

W podobny sposób swoją relację przedstawił ekonom prowincji, o. Jarosław Janocha, który zwrócił uwagę braci na nowe post-covidowe warunki życia wspólnot i twórcze napięcie między ubóstwem a odpowiedzialnością za przyszłe pokolenia. Dzień zakończył się modlitwą i braterskim spotkaniem.

Kapituła to najwyższy organ władzy prowincji, w trakcie obrad wybierany jest nowy przełożony prowincjalny, przełożeni lokalni. To pociąga za sobą również rewizję odpowiedzialnych za formacje i dzieła prowincji, takie jak wydawnictwo, Karmelitański Instytut Duchowości, domy rekolekcyjne-pielgrzymkowe.

o. Damian Sochacki OCD
Za: karmel.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda