Home WiadomościZ kraju X Pallotyńskie Spotkanie Młodych w Ołtarzewie k. Warszawy

X Pallotyńskie Spotkanie Młodych w Ołtarzewie k. Warszawy

Redakcja

X Pallotyńskie Spotkanie Młodych, pod hasłem O Matko – najprostsza droga do Boga, odbyło się w dniach 25-26 sierpnia 2017 r. w Ołtarzewie k. Warszawy.

Miejscem spotkania było Wyższe Seminarium Duchowne Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. Spotkanie, które zgromadziło młodych z Polski i Słowacji zostało zorganizowane przez sekretariaty ds. apostolstwa polskich prowincji pallotynów.

W południe, 25 sierpnia 2017 r., rozpoczął się finał X Pallotyńskiego Spotkania Młodych. Spotkanie prowadzili uczestnicy warsztatów medialnych PSM – Michał Błaszczak oraz al. Dominik Gaładyk SACKs. Kamil Wolan SAC, sekretarz ds. apostolstwa Prowincji Zwiastowania Pańskiego SAC, przywitał przybyłych gości w imieniu organizatorów spotkania. Obecny był również sekretarz ds. apostolstwa Prowincji Chrystusa Króla SAC, ks. Waldemar Pawlik SAC, będący jednocześnie I radcą tej prowincji. Ks. Wolan opowiedział krótko o historii spotkań oraz przedstawił ideę tegorocznego hasła spotkania. 

Chcemy, aby zawołanie O Matko, którego tak często używamy, przybliżało nas do Matki Bożej, a przez Nią do Chrystusa – mówił ks. Wolan.

Następnie wodzirej Patryk Słowiński “porwał” młodych do tańca. Był to świetny czas na integrację i poznanie siebie wzajemnie. Po integracji był czas na obiad. 

O godz. 14:30 rozpoczął się koncert zespołu Laudans. Pochodzący z Mińska na Białorusi muzycy grają pieśni do słów ks. Jana Twardowskiego oraz św. Jana Pawła II. Tworzą własne teksty, muzykę i aranżacje. W jego skład wchodzą Andrzej Ługin (gitara, wokal) oraz Aliona Połoczańska (syntezator). Gościnnie grał także al. now. Maksym Bolandz, były członek zespołu. Po koncercie uczestnicy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia tworząc napis: PSM 2017. Dalej miały miejsce tańce integracyjne i śpiewy. Młodzi zatańczyli m.in. belgijkę. Dalej uczestnicy wrócili do seminarium na kolację. 

Ks. Waldemar Pawlik SAC, I radca prowincjalny Prowincji Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego oraz sekretarz ds. apostolstwa tejże prowincji, przewodniczył Mszy Świętej. Ofiara była sprawowana w kościele seminaryjno-parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów. W homilii ks. Pawlik wskazywał na Maryję jako Tę, która prowadzi do Boga każdego, kto Jej się odda – tak jak uczyniła to ze św. Wincentym Pallottim. 

W tegoroczne spotkanie młodych wpisał się także koncert rockowego zespołu Rock and fire. Energetyczna i porywająca muzyka przenikała się w tym czasie z dotykającą istotnych tematów warstwą tekstową. Zespół, powstały jesienią 2015 roku, zyskał serca zgromadzonej pallotyńskiej publiczności. 

Zakończeniem pierwszego dnia finału PSM było świadectwo Andrzeja Moszczyńskiego. Opowiedział on o drodze swojego nawrócenia i szczególnym miejscu i roli Matki Bożej w jego życiu. Po świadectwie zwykłego człowieka z niezwykłą historią odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu i uwielbienie Jezusa Eucharystycznego. W modlitwie towarzyszyła zebranym Pallotyńska Diakonia Muzyczna pod dyrekcją ks. Radosława Wileńskiego SAC. Diakonia pełni także posługę muzyczną podczas Mszy świętych sprawowanych w czasie PSM.

Drugi dzień, 26 sierpnia 2017 r., rozpoczęła Jutrznia pod przewodnictwem ks. Radosława Wileńskiego SAC oraz Pallotyńskiej Diakonii Muzycznej. Natomiast po śniadaniu, młodzi wysłuchali świadectwa człowieka, który zdobył w życiu wszystko czego pragnął: miłość, puchary, kartę IFBB Pro, a potem zauważył, że za sobą ma tylko zgliszcza. O poszukiwaniu prawdziwego szczęścia i spełnienia w życiu opowiedział Mariusz CzerniewiczFace of Men’s Health 2010.

Zakończeniem X Pallotyńskiego Spotkania Młodych była Eucharystia, której przewodniczył ks. Zenon Hanas SAC, przełożony prowincjalny Prowincji Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. 

Pan Bóg nie chce zburzyć radości z życia w ludziach – mówił ks. Hanas – chce ją udoskonalić.

Spotkanie było transmitowane na antenie pallotyńskiego radia Pallotti.FM oraz realizowane przy współudziale Telewizji Misericordia. Serdeczne podziękowania dla ks. Łukasza Gołasia SAC oraz ks. Przemysława Krakowczyka SAC za realizację przekazu medialnego ze spotkania, oraz dla uczestników warsztatów medialnych.

Młodzi z Polski i spoza Jej granic po raz dziesiąty przyjechali do pallotyńskiego seminarium by wspólnie modlić się, poznawać i bawić się. Finał spotkania poprzedzały warsztaty. W tym roku odbyły się warsztaty muzyczne oraz medialne. Przez kilka dni młodzi udoskonalali swoje umiejętności gry na instrumentach, śpiewu oraz poznawali tajniki pracy w redakcji informacyjnej prasy, radia i telewizji. 

al. Dominik Gaładyk SAC​

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda