Home WiadomościZ kraju XXV Międzynarodowe Saletyńskie Spotkanie Młodych dobiegło końca

XXV Międzynarodowe Saletyńskie Spotkanie Młodych dobiegło końca

Redakcja

 

XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Saletyńskie Spotkanie Młodych dobiegło końca. Niestety  czas płynie  nieubłaganie i pora się pożegnać. Dzisiaj,  ok. godziny 13.00 uczestnicy rozjechali się do swoich domów.

Dzisiaj po raz ostatni została odprawiona Eucharystia, której przewodniczył przełożony Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów ks. Andrzej Zagórski MS. Młodzi ludzie dziękowali za te wspaniałe sześć dni modlitwy, zabawy i radości.

Już od rana młodzi ze łzami w oczach żegnali się ze sobą, mając nadzieję na spotkanie w przyszłym roku. Wielu uczestników z pewnością długo będzie wspominać  ten czas, pielęgnować nowo zawarte przyjaźnie. Miejmy nadzieję, że MSSM będzie trwało w nas przez cały rok.

Biuro Prasowe MSSM


Dzień 5.

Piąty dzień Saletyńskiego Spotkania Młodych zakończony.

Tradycyjnie rozpoczął się od jutrzni. W tym dniu swoje słowo skierowało do nas dwóch gości. Rano, Darek Malejonek – lider zespołu Maleo Reggae Rockers, który podzielił się kawałkiem swojego życia, a także popołudniowa konferencja wygłoszona przez ks. Piotra Pawlukiewicza. Miała ona formułę znanej audycji radiowej – Katechizm Poręczny, w której młodzi ludzie mieli możliwość zadawania pytań na nurtujące ich tematy.

Przed obiadem został wyświetlony film pt. O Basi. Jest to wzruszająca historia młodej kobiety chorej na nowotwór, która mimo świadomości zagrożenia swojego życia, decyduje się urodzić dziecko.

W godzinie miłosierdzia przeżyliśmy uroczystą Eucharystię, poprzedzoną koronką do bożego miłosierdzia. Kazanie ks. Pawlukiewicza dotknęło serc młodych tak, że nie dało się na te słowa pozostać obojętnym.

Dzień zwieńczyliśmy koncertem uwielbienia zespołu En Gedi. Było to spotkanie Twarzą w Twarz z Mistrzem. Głębokie przeżywanie tej adoracji umożliwiła prawie trzy metrowa monstrancja- dar młodych na jubileuszowe MSSM. Uczestnicy rozjechali się na ostatni już nocleg, a jutrzejszy dzień z pewnością dla wielu będzie trudnym dniem rozstania.

Biuro Prasowe MSSM


Dzień 4

To już czwarty dzień Saletyńskiego Spotkania Młodych.
Rozpoczęliśmy go od konferencji o rozeznaniu swojego powołania, którą wygłosił ks. Wojciech Węgrzyniak z Krakowa – biblista, ceniony rekolekcjonista i duszpasterz młodzieży. Przedstawił on dekalog rozeznania powołania, który dla nas młodych jest doskonałą wskazówką wyboru swojej drogi życiowej.

Ważnym momentem tego dnia była msza prymicyjna Neoprezbiterów, której przewodniczył ks. Kamil Pękalski MS. Ogółem ponad siedemdziesięciu kapłanów celebrowało dzisiejszą Eucharystię.

Popołudniu, młodzi mogli dać upust swojej energii, tańcząc m.in. kultową, bo dębowiecką, polkę western, czy taniec belgijski. Nawet poranna, deszczowa aura nie przeszkodziła uczestnikom w dobrej zabawie.

Gościem specjalnym tego dnia był pan Jacek Pulikowski. Mówił on o różnicach pomiędzy mężczyzna, a kobietą oraz o ich wzajemnych relacjach. Słuchający żywo reagowali na słowa naszego konferencjonisty, co świadczy o jego doświadczeniu w kontakcie z młodymi ludźmi.

Ostatnim punktem programu był koncert zespołu Maleo Reggae Rockers. Nasi przyjaciele obchodzą w tym roku swój piętnasty jubileusz. Prezentem od organizatorów był tort – niespodzianka w barwach reggae. Muzycy nie kryli swego wzruszenia.

Biuro Prasowe MSSM


Dzień 3

Jesteśmy na półmetku XXV MSSM w Dębowcu!

Środa – trzeci dzień Spotkania Młodych był dniem bardzo oczekiwanym przez wszystkich uczestników. Gościem specjalnym był Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Jego słowo, wygłoszone podczas Eucharystii, poruszyło młode serca. Ksiądz Arcybiskup złożył świadectwo swojego życia oraz ku zaskoczeniu nas wszystkich przekazał list od Papieża Benedykta XVI wraz z jego apostolskim błogosławieństwem.

Tego dnia wystąpiło również dwoje innych konferencjonistów: s. Anna Bałchan wraz z przyjaciółmi oraz Jacek Kurzępa. Siostra zaskoczyła wszystkich swoją żywiołowością i bezpośredniością, zaś pan Kurzępa trudnym tematem w przystępnej dla nas formie.

Gwiazdą muzyczną dzisiejszego dnia był zespół Love Story. Był to najdłuższy z koncertów, jakie wybrzmiały u nas do tej pory. Młodzi przyjęli ich z wielkim entuzjazmem i wsłuchując się w głębie ich tekstów, wspólnie chwalili Pana.

Biuro Prasowe MSSM


Dzień 2

Drugi dzień XXV Jubileuszowych Międzynarodowych Saletyńskich Spotkań Młodych dobiegł końca! Tradycyjnie był to dzień sakramentu pokuty i pojednania. Ten bardzo ważny punkt saletyńskich dni młodych wypływa bezpośrednio z charyzmatu Misjonarzy Saletynów.

Kolejny dzień, kolejni goście, kolejne wrażenia. Poranek zaczął się bardzo ciekawie. John Pridmore – nawrócony londyński gangster – podzielił się z nami niesamowitym świadectwem swojego życia. Młodzi ludzie mieli możliwość zadawania pytań naszemu konferencjoniście, na które pan John chętnie udzielał odpowiedzi.

Nikt nie przygotowałby młodych lepiej do sakramentu pojednania, niż ks. Grzegorz Syska MS, który swoim słowem poruszył ich serca do głębi. Po nabożeństwie pokutnym w Godzinie Miłosierdzia sześćdzięsciu kapłanów zakonnych i diecezjalnych przez ponad cztery godziny stało się w tym dniu narzędziami Bożego Miłosierdzia. W wielu przypadkach polały się łzy radości i szczęścia, iż Bóg jest większy od naszych grzechów i zawsze nas kocha, o czym wielokrotnie przypominał nam dzisiejszy Gość.

Centralnym punktem dnia stała się Eucharystia, w której z oczyszczonym sercami młodzi ludzie dziękowali i uwielbiali Boga słowem i śpiewem za wielkie rzeczy, który Bóg uczynił w ich sercach.

Pięknym zakończeniem tego refleksyjnego dnia był koncert Beaty Bednarz, będący połączeniem świetnej zabawy i modlitwy.

Biuro Prasowe MSSM


Dzień 1

25 lat minęło, jak jeden dzień… XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Saletyńskie Spotkanie Młodych czas zacząć!

Ponad 2500 młodych ludzi zgromadziło się u stóp Płaczącej Pani z La Salette.  Przez kolejne sześć dni refleksji, modlitwy, muzyki i radości, młodzi będą mieli możliwość spotkania się we wspólnocie, by umocnić swoją wiarę, znaleźć odpowiedź na trudne pytania i problemy, odkryć swoje życiowe powołanie, poznać nowych Przyjaciół Jezusa i Maryi i naładować swoje duchowe akumulatory.

W programie są m.in. konferencje zaproszonych gości, koncerty zespołów z najwyższej chrześcijańskiej półki, grających muzykę z tzw. przekazem. Codziennie przeżywana Eucharystia stanowi serce każdego dnia. Ważnym momentem MSSM jest możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, wpisanego mocno w charyzmat saletyński.

Od strony organizatorów, pierwszy dzień należał do tych najbardziej pracowitych, z kolei dla uczestników był czasem wejścia w klimat Dębowca, co umożliwił wieczorny koncert zespołu Anti Babylon System. A co dalej…? Tego, dowiemy się jutro.

Biuro Prasowe MSSM

Za: www.spotkania.saletyni.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda