Home WiadomościZ kraju XVI Ignacjańskie Dni Młodzieży w Starej Wsi

XVI Ignacjańskie Dni Młodzieży w Starej Wsi

Redakcja

W dniach 29-31 lipca 2021 r. w Starej Wsi odbywała się już szesnasta edycja młodzieżowego festiwalu IDM, czyli Ignacjańskie Dni Młodzieży. To propozycja przede wszystkim dla młodzieży zrzeszonej w grupach młodzieżowych MAGIS, które działają przy jezuickich parafiach w Polsce. Czas IDM-ów to zwieńczenie 10-dniowych rekolekcji, które zależnie od etapu formacji w sposób szczególny dotyczą tematyki wspólnoty, służby, ewangelizacji i modlitwy.

Tegoroczna edycja Ignacjańskich Dni Młodzieży została zatytułowana „Serce na dłoni”. Dyrektor XVI IDM-ów o. Paweł Witon SJ, zapytany w wywiadzie przeprowadzonym przez przemyską „Niedzielę” mówił, że sformułowanie takiego hasła miało sprawić dwie rzeczy: „w tym roku obchodziliśmy jubileusz – sto lat temu Polska została zawierzona Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Jest to zawierzenie, które dokonało się w naszym kościele w Krakowie. Jezuici w ogóle są związani z kultem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Hasło: „Serce na dłoni” to przypomnienie, że Serce Jezusa jest z nami związane, jest związane z jezuitami, jest także związane z praktyką modlitwy serca, która jest nam bardzo bliska i potrzebna”.

Zwyczajem poprzednich edycji festiwalu każdy z uczestników, a także wolontariusze i jezuici otrzymali pamiątkową koszulkę z tegorocznym IDM-owym logo, w którego centrum jest Boże Serce wpisane w herb zakonu Towarzystwa Jezusowego, a także imienny identyfikator zawieszony na dedykowanej pod tegoroczną edycję smyczy.

Po roku przerwy od ostatnich IDM-ów, którą wywołała pandemia COVID-19 postanowiono wnieść pewną świeżość do formuły spotkania. Wydarzenie zatytułowane „Serce na dłoni” nie przewidywało w tym roku formy warsztatowej dla uczestników, lecz zgromadziło ich w dwóch większych grupach na specjalnie zorganizowanych akcjach. Były nimi: gra terenowa wokół jezuickiej willi poprowadzona przez profesjonalnego twórcę takich zabaw, oraz wycieczka sponsorowana przez władze samorządowe powiatu i gminy Brzozów po okolicach Starej Wsi bogatej w zabytki sakralne i piękno przyrody.

Czy nowa formuła stanie się obowiązującą w kolejnych latach? O tym z pewnością będą dyskutowali w jesieni moderatorzy wspólnot Magis, po tym jak zbiorą informacje zwrotną od swoich podopiecznych. Już teraz słychać pozytywne echo po rywalizacji strategicznej w terenie.

Każdy z IDM-owych dni rozpoczynał się od mszy świętej, o której oprawę liturgiczną dbały różne ośrodki rekolekcyjne, zaś o liturgię dbali ministranci uczestniczący w formacji Magis, scholastycy i nowicjusze.

Gra terenowa i wycieczki były programem przewidzianym do godziny 18.00. Następnie wszyscy uczestnicy spotykali się w bazylice lub ogrodzie biblijnym, gdzie czekały ich kolejne propozycje.

Pierwszego dnia wieczorem trzeci stopień przygotował dla pozostałych nabożeństwo oparte na pieśniach uwielbieniowych, adoracji Jezusa Eucharystycznego, rozważaniach litanii Najświętszego Serca Pana Jezusa i modlitwie wstawienniczej. Drugiego dnia po wielu jego atrakcjach zostaliśmy zaproszeni na wieczorek autorski z panem Tomaszem Budzyńskim z zespołu „Armia”. Czas ten spędziliśmy w amfiteatrze jezuickiego ogrodu biblijnego, a śpiewane przez pana Budzyńskiego piosenki były przeplatane różnymi historiami z jego życia.

Ostatni dzień IDM-ów, który przypadł w uroczystość św. Ignacego Loyoli, założyciela zakonu jezuitów, swoją obecnością ubogacił o. prowincjał Jarosław Paszyński SJ. Przełożony prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego przewodniczył mszy świętej i wygłosił do młodzieży treściwe słowo. Na zakończenie eucharystii o. Paweł Witon SJ wypowiedział słowa oznajmiające zakończenie XVI edycji IDM-ów. Po błogosławieństwie młodzież żywo rozmawiała ze sobą przed bazyliką, wymieniała przyjacielskie uściski i kontaktami. Był to też czas na zrobienie ostatnich wspólnych zdjęć, po których wszyscy znaleźli się w autokarach odwożących ich do miast, z których przybyli na Podkarpacie. W ten sposób po dwóch tygodniach młodzi z Magis powrócili do: Bytomia, Czechowic – Dziedzic, Gliwic, Kłodzka, Krakowa, Opola, Nowego Sącza, Wrocławia – Alei Pracy, Wrocławia – Stysia, a grupa ze Starej Wsi skierowała kroki do swoich rodzinnych domów z rodzicami, którzy ich odebrali.

Mamy nadzieję, że zatrzymanie się wokół tajemnicy Serca Bożego, pomoże nam z zaufaniem oddawać Panu Bogu nasze serca i, że poprzez doświadczenie zabawy, wspólnego spotkania, a także rekolekcyjnego skupienia, uczyni „nasze serca według Serca Pana Jezusa”.  

Szeroka relacja zdjęciowa z kolejnych dni IDM-ów znajduję się na oficjalnej stronie festiwalu na Facebook’u serdecznie zapraszamy.

Nasze spotkanie nie mogłoby się odbyć, gdyby nie hojność naszych darczyńców. Jesteśmy im wdzięczni w sposób szczególny pamiętając o dobroczyńcach ze Stanów Zjednoczonych, a także Starostwie Powiatowym w Brzozowie i Gminie Brzozów z burmistrzem na czele. Modlimy się za wszystkich wspierających nas materialnie i duchowo – serdecznie pozdrawiamy.

Jan Głąba SJ

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda