XXI Dni Duchowości Karmelitańskiej – relacja

Drodzy słuchacze oraz sympatycy KID i duchowości karmelitańskiej!

Bardzo cieszymy się, że mogliśmy razem brać udział w Dniach Duchowości. Miały one miejsce w ostatnim tygodniu (10-11 maja 2018). Chcemy podzielić się z Wami wieściami i zdjęciami z tego wydarzenia.

Pierwszego dnia wysłuchaliśmy prelekcji ks. Marcina Godawy, który przybliżył nam temat „powołanie mężczyzny”, o. Piotra Nyka – biblisty, stąd też temat o posłuszeństwie Słowu Boga. W części popołudniowej o. Jerzy Gogola mówił o ojcostwie duchowym a s. Lidia Wrona – specjalistka od osoby św. Teresy – o postaci św. Józefa w pismach tej świętej.

Drugiego dnia z wykładami przybyli: o. Krzysztof Pawłowski, który mówił o relacji św. Teresy od Dzieciątka Jezus do św. Józefa; o. Marian Zawada – poruszył temat modlitwy i milczenia. Po przerwie prelekcje podjął ks. Adam Rybicki z KULu – tematem był kult Józefa w Kościele. Ostatni wykład wygłosił ks. Wojciech Zyzak, rektor UPJPII, który mówił o postaci św. Józefa w pismach św. Edyty Stein.

Każdego dnia oprócz części wykładowej mieliśmy okazję wysłuchania Koncertu Muzyki Mistycznej. Pierwszego dnia tematem koncertu była „Codzienność” a drugiego „Tajemnica”. Koncert prowadził o. Mariusz Wójtowicz, a wykonawcami byli: p. Grzegorz Dowgiałło (wokal i piano), p. Gabriela Blacha (wokal, skrzypce), p. Radosław Penadziałek (gitara).

Niespodzianką była projekcja filmu w reżyserii pani Bogusławy Stanowskiej-Cichoń pt. „Św. Józef – patron miasta Krakowa”.

I jeszcze mała ciekawostka zza kulis organizacji sympozjum, która o mały włos nie pokrzyżowała planów wykładowych:
Jeden z prelegentów drugiego dnia miał dojechać do nas pociągiem z Poznania. Tymczasem… okazało się, że tuż pod Poznaniem wykoleił się pociąg. Uszkodzenia torów były tak duże, że pociągi miały kilkugodzinne opóźnienie, a na trasie panował chaos. Na szczęście nasz wykładowca dotarł na czas, dzięki pomocy siostry zakonnej, która miała możliwość przywiezienia go na KID samochodem! Bardzo jesteśmy Siostrze wdzięczni za pomoc!

To tyle w krótkiej relacji – mamy nadzieję, że wszyscy skorzystali zarówno duchowo jak i intelektualnie w tym bogatym czasie. Jeśli macie Państwo jakieś uwagi lub chcielibyście się podzielić swoimi refleksjami – zapraszamy do napisania: [email protected]

A… i oczywiście już teraz zapraszamy wszystkich na kolejne – XXII Dni Duchowości, które będą miały miejsce 09-10 maja 2019 r. Jak tylko będziemy znać temat i szczegóły, będziemy podawać informacje!

Więcej (zdjęcia) na: www.karmel.pl