Home WiadomościZ kraju Sandomierz: XXI Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

Sandomierz: XXI Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

Redakcja

Na świętowanie XXI Światowego Dzień Życia Konsekrowanego, 2 lutego 2017 roku, bracia i siostry konsekrowani z diecezji sandomierskiej zgromadzili się w kościele ojców Dominikanów w Tarnobrzegu w Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej. Miejsce, ze względu na jubileusz 800 lecia Zakonu Kaznodziejskiego św. Dominika, wskazał Ksiądz Biskup Ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 15.00, adoracją Najświętszego Sakramentu i modlitwą Koronki do Bożego Miłosierdzia. Nabożeństwo Koronki przygotowały i poprowadziły Siostry Dominikanki z Wielowsi. Następnie wysłuchano prelekcji na temat duchowości dominikańskiej, którą wygłosił o. Wojciech Ożóg OP. Prelegent podkreślił, że szkoły duchowości powstały dopiero w XVI wieku, ale ze sposobu życia i konstytucji Zakonu można wywnioskować, że Dominikanie mają żyć ubogo i radośnie, głosząc wszystkim ludziom Ewangelię Chrystusa. Mają być wolni od wszelkich ziemskich przywiązań, by w całkowitej wolności oddać się kontemplacji i głoszeniu Słowa Bożego.

Centrum świętowania była o godz. 16.00 Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza. Przed rozpoczęciem Mszy św. miało miejsce uroczyste odsłonięcie cudownego wizerunku Matki Bożej Dzikowskiej. W koncelebrze było ok. 30 kapłanów zakonnych i diecezjalnych. W gronie kapłanów-nie zakonnych byli m. in. Wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego ks. prof. Leon Siwecki, dyrektor Wydziału duszpasterskiego Kurii diecezjalnej sandomierskiej ks. dr Marek Kumór oraz dziekan tarnobrzeski – ks. Adam Marek. Duchowieństwo zakonne miało przy ołtarzu swoich przedstawicieli ze wszystkich 9 wspólnot obecnych w naszej diecezji, a ponadto: Oblaci przyjechali ze swoimi nowicjuszami, a Kapucyni z postulantami. Młodzież zakonna raduje oczy i serca i pozwala mieć nadzieje na wciąż nowe powołania do życia zakonnego również do zgromadzeń i zakonów żeńskich.

Siostry zakonne, jak to zawsze bywa, zgromadziły się bardzo licznie i prawie każda wspólnota z terenu naszej diecezji miała tu swoje przedstawicielki. Nasze Zgromadzenie – Córek św. Franciszka reprezentowało 9 sióstr, razem z m. Klarą oraz s. radną Marzeną. Na wspólne z osobami konsekrowanymi świętowanie przybyli także dominikańscy parafianie. Świątynia była pełna światła, świec i modlących się osób konsekrowanych oraz wiernych.

Homilię wygłosił przeor tarnobrzeskiego klasztoru, o. Marek Grzelak OP, który na podstawie rozważań o. Federica W. Fabera „Postęp duszy, czyli wzrost w świętości” mówił o postępie duszy i o wielu przeszkodach na jakie napotykamy w drodze do świętości, jak choćby mamy: być gorliwi o chwałę Bożą, a powoduje nami opieszałość; mamy wyrzekać się świata i jego pokus, a my wręcz przeciwnie: chętnie wyrzekamy się pokuty, ofiary, poświęcenia. To był zaledwie skrót dzieła O. Fabera, ale wszyscy zainteresowani tymi treściami, mogli po zakończonej Liturgii otrzymać całe to dzieło w formie audiobooka.

Liturgia Mszy świętej rozpoczęła się obrzędem poświęcenia świec i uroczystą procesją wewnątrz świątyni, a zgodnie ze stałym rytuałem obchodów Dnia Życia Konsekrowanego, po homilii, nastąpił obrzęd odnowienia ślubów i przyrzeczeń, któremu przewodniczyła od ambonki przełożona sióstr Dominikanek z Wielowsi. Bezpośrednio zaś po nim – stałym zwyczajem – przedstawiciele wszystkich obecnych na Mszy św. wspólnot zakonnych podchodzili kolejno i wręczali Celebransowi płonące świece, jako symbol całkowitego oddania się Bogu przez akt konsekracji. Swoje świece złożyły także panie: dziewice konsekrowane i wdowa.

Siostry i bracia zakonni podkreślili swoją obecność także poprzez czynny udział w Liturgii Słowa. Na zakończenie Mszy św., za przewodniczenie uroczystości, sprawowanie Mszy świętej i wygłoszenie homilii oraz wybranie tego właśnie kościoła na miejsce diecezjalnych obchodów XXI Dnia Życia Konsekrowanego, podziękował Pasterzowi Diecezji gospodarz miejsca, przełożony miejscowej wspólnoty, o. Marek Grzelak. Z kwiatami towarzyszyła s. służebniczka starowiejska, jako że siostra z tego zgromadzenia – s. Małgorzata, pełni posługę zakrystianki w dominikańskiej świątyni.

Na rozesłanie Ksiądz Biskup Krzysztof Nitkiewicz wyraził radość z licznej obecności sióstr i braci konsekrowanych, zachęcał to pielęgnowania wspólnych zjazdów i spotkań modlitewnych, by przez poznawanie swoich charyzmatów i dzielenie się doświadczeniami w pracy duszpasterskiej, móc jeszcze owocniej posługiwać Bogu i bliźnim. Ksiądz Biskup podziękował osobom zakonnym z diecezji za wszelką posługę, a w tym roku szczególnie za zaangażowanie się w Światowe Dni Młodzieży.

Po zakończonej Liturgii, wszyscy jej uczestnicy zgromadzili się w zakonnym refektarzu na wspólną rekreację i agapę. Także tę część wspólnego świętowania osób konsekrowanych zaszczycił swoją obecnością Ksiądz Biskup Nitkiewicz.

Aktualnie w Diecezji Sandomierskiej posługę apostolską pełni ponad 400 osób zakonnych. Siostry zakonne reprezentują 20 różnych zgromadzeń i jest ich łącznie 355 (w tym 8 sióstr klauzurowych – klarysek). Domów łącznie jest 51. Natomiast zakonnicy mają na terenie diecezji 12 domów. Ich liczba sięga 70, a należą do 9 różnych zgromadzeń. Liczba ta nie obejmuje nowicjuszy oblackich ze Świętego Krzyża ani postulantów kapucyńskich ze Stalowej Woli. Domy formacyjne na terenie diecezji mają także zgromadzenia żeńskie: nowicjat – siostry jadwiżanki i Córki św. Franciszka, a juniorat ścisły – siostry dominikanki.

s. Klara Radczak CFS

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda