Home WiadomościZ kraju Z diecezji Bergamo we Włoszech z pielgrzymką na Jasną Górę

Z diecezji Bergamo we Włoszech z pielgrzymką na Jasną Górę

Redakcja

Diecezjalna Pielgrzymka z Bergamo we Włoszech przybyła na Jasną Górę w sobotę, 14 lipca. W pielgrzymce uczestniczy kilkaset osób świeckich i duchownych.

Pielgrzymom przewodzili bp Francesco Beschi, bp diecezji Bergamo oraz bp Lino Belotti, emerytowny biskup pomocniczy diecezji Bergamo. Gościom z ramienia Jasnej Góry towarzyszy o. Mirosław Górkiewicz, paulin.

Diecezja Bergamo w Lombardii należy do metropolii Mediolanu. Została erygowana w IV wieku. Była rodzinną diecezją papieża Jana XXIII.

Diecezjalna Pielgrzymka z Bergamo do Polski trwa w dniach od d 9 do 16 lipca. Cel pielgrzymki skoncentorwnay jest na tematyce maryjnej, w którą wprowadza bł. Jan Paweł II. Głównymi etapami tej wędrówki są miejsca związane z historią, duchowością i chrześcijańską drogą Papieża Polaka. Jednym z bardziej znaczących celów pielgrzymki jest wizyta w Sanktuarium Czarnej Madonny na Jasnej Górze.

Bp Francesco Beschi w swoim liście, w którym zapraszał do udziału w pielgrzymce, napisał: „’Totus tuus’ było mottem Papieża szczególnie w odniesieniu do Maryi. Nasza Pielgrzymka będzie zatem okazją, aby poprzez cześć i miłość do Maryi, modlitwę wspólną, poszukiwanie wiary bardziej autentycznej, lepsze poznanie wielkiego Papieża, dni i drogi przebyte wspólnie, na nowo odkryć w jaki sposób relacja do Matki Jezusa może charakteryzować naszą chrześcijańską codzienność”.

Pielgrzymi z Bergamo dotarli do jasnogórskiego sanktuarium w godzinach rannych. Najpierw zostali powitani przez o. Jana Pacha w Wieczerniku, następnie zwiedzili Jasną Górę. O godz. 14.00 wszyscy zgromadzili się na Mszy św. odprawionej w języku włoskim przed Cudownym Obrazem. (posłuchaj: cz. 1 i cz. 2).

„Nasza diecezja co roku pielgrzymuje, a ponieważ niedawno odbyła się beatyfikacja Jana Pawła II, więc aby oddać mu cześć i jeszcze bardziej go poznać, chcieliśmy przybyć do Polski, zwłaszcza że z naszej diecezji pochodził Jan XXIII, który był bardzo blisko związany z Janem Pawłem II – i w ten sposób chcieliśmy połączyć te dwie osoby. A papież Jan XXIII też często bywał na Jasnej Górze i miał głęboko więź z Matką Bożą Jasnogórską” – mówi biskup Beschi.

„Każdy pielgrzym ma w swoim sercu własną intencję. Jako diecezja chcemy modlić się szczególnie o jedność i siłę świadectwa, by w dzisiejszym świecie przestawiać wartość wiary, wartośc modlitwy, wartość Pana Boga w naszym życiu” – podkreśla bp Francesco Beschi.

„Jasna Góra w Bergamo jest bardzo znana, ponieważ wielu pielgrzymów z Bergamo przybyło i przybywa nieustannie na Jasną Górę, ale także dlatego, że w diecezji Bergamo mamy bardzo wiele sanktuariów maryjnych, wiec ta duchowość Maryjna jest bardzo mocno zakorzeniona w każdym z nas” – wyjaśnia ks. biskup.

Po południu zaplanowano: o godz. 17.00 – katechezę i modlitwę w Sali o. Kordeckiego, o 21.00 – udział w Apelu Jasnogórskim, a o godz. 21.30 – wspólny Różaniec na Placu przed Szczytem pod figurą Matki Bożej.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn


List biskupa diecezji Bergamo do wiernych

Drodzy Przyjaciele,

już za kilka miesięcy, w lipcu, odbędzie się diecezjalna Pielgrzymka do Polski, na którą pragnę Was bardzo serdecznie zaprosić.

To zaproszenie motywowane jest przede wszystkim pragnieniem osobistego oraz wspólnego z Wami doświadczenia głębokiej wiary, poszukiwania odpowiedzi i dzielenia się życiem w znaku wędrówki i to wędrówki szczególnej.

Ci, którzy już tego doświadczyli wiedzą, że Pielgrzymka jest wędrówką szczególną, ponieważ jest wędrówką ku wnętrzu. Przemieszczamy się od miasta do miasta, od kościoła do kościoła, ale przecież nie tylko ciałem, umysłem, sercem, lecz nade wszystko duchem. Tym duchem, który dla jednych jest miejscem wewnętrznych poszukiwań, a dla innych miejscem spotkania i nawiązania relacji z Bogiem.

W tym roku Pielgrzymka nasza będzie mieć wymiar maryjny, a przewodnikiem naszym będzie Ktoś “zakochany w Maryi”, Jan Paweł II.

Wybieramy się na Jego ziemię, niedługo po Jego Beatyfikacji, aby dotknąć tych źródeł ludzkich, kulturowych, historycznych i duchowych, które uczyniły z Niego Świadka, którego znaliśmy.

Jedziemy do Jego Ojczyzny, która dzięki Niemu stała się i dla nas bliższa, aby zrozumieć jak miejsca i ich historia wpływają na wiarę wspólnoty i tych, którzy do niej należą.

Jedziemy, by odwiedzić Maryję, w Sanktuarium Czarnej Madonny, znanym także wśród nas, Madonny z Częstochowy.

“Totus tuus” było mottem Papieża szczególnie w odniesieniu do Maryi. Nasza Pielgrzymka będzie zatem okazją, aby poprzez cześć i miłość do Maryi, modlitwę wspólną, poszukiwanie wiary bardziej autentycznej, lepsze poznanie wielkiego Papieża, dni i drogi przebyte wspólnie, na nowo odkryć w jaki sposób relacja do Matki Jezusa może charakteryzować naszą chrześcijańską codzienność.

Jest to już moja trzecia pielgrzymka diecezjalna. Mam nadzieję, że wspomnienie poprzednich stanie się motywacją do kolejnej podróży, dla tych, którzy, jak ja, już ich doświadczyli, dla innych zaś niech stanie się zaproszeniem do przeżycia tego nowego doświadczenia.

+ Francesco Beschi, biskup Bergamo

(z jęz. włoskiego tłumaczenie o. Mirosław Górkiewicz, paulin)

zobacz więcej:
www.diocesibg.it/home_page/00000002_Home_Page.html

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda