„Zakochani są wśród nas” – osoby konsekrowane o swoim powołaniu

ekai.pl19 komedii romantycznych, które są prawdziwe – tak o swojej najnowszej książce”Zakochani są wśród nas” mówi Patrycja Hurlak. Autorka, znana z publikacji „Nawrócona wiedźma”, tym razem przedstawia czytelnikowi historie powołań sióstr i braci zakonnych.

– Dzięki tej książce ktoś nas może spotkać z bliska – powiedział jeden z bohaterów „Zakochanych”, salezjanin, ks. Jacek Szewczyk. Spotkanie poświęcone książce, zorganizowane przez KAI, odbyło się w środę w Episkopacie Polski.

Jeszcze do 2 lutego 2016 w Kościele trwa rok życia konsekrowanego. Między innymi dlatego Patrycja Hurlak zdecydowała się na rozmowy z osobami konsekrowanymi i z księżmi. Ale to nie jedyny powód. Jak mówi autorka, książka ma obalić mity, którymi żyła także ona. – Ludzie często myślą, że do zakonu idą tylko brzydkie dziewczyny, albo takie, które przeżyły zawód miłosny. To brednie! – powiedziała Patrycja Hurlak. Jak wyjaśnia autorka, „to nie jest słodka książka, to bardzo konkretne historie”. – Zresztą, jak można nie rozmawiać o miłości, skoro Bóg jest miłością? – dodała.

– Książka pokazuje, jak piękny i kolorowy jest Kościół. To też opowieść o tym, że potrzebujemy siebie nawzajem – nie tylko świeccy potrzebują osób konsekrowanych, ale także my, zakonnicy, potrzebujemy świeckich – powiedział o. Jacek Szymczak z KAI, dominikanin, prowadzący prezentację książki.

Bp Marek Solarczyk, delegat KEP ds. powołań, podkreślił, że we wszystkich tych historiach „zawsze chodzi o bardzo osobistą relację z Panem Bogiem”. – Ważni są świadkowie tej miłości, tego powołania – dodał bp Solarczyk.

– Mam wrażenie, że przez tę książkę ktoś nas może spotkać z bliska – powiedział z kolei jeden z bohaterów „Zakochanych”, salezjanin, ks. Jacek Szewczyk.

O tym, jak ważna w Kościele jest obecność zakonników i zakonnic przekonał się aktor, Radosław Pazura. – W mojej drodze nawrócenia osoby konsekrowane odegrały bardzo ważną rolę. Gdyby nie działanie Pana Boga, który na mojej drodze postawił siostry klaryski-kapucynki, to moja przemiana nie byłaby pełna. Bez nich moja droga poznawania miłości, zgłębiania jej, byłaby na pewno ułomna i pogubiona. To niezwykłe doświadczenie. Tak naprawdę to osoby konsekrowane są w moim życiu codziennie – mam kierownika duchowego, który jest kapucynem, moimi sąsiadkami są siostry kapucynki, często z nimi rozmawiam, mam mnóstwo przyjaciół – zakonnic i zakonników. Wydaje mi się, że sam nie dałbym rady – powiedział aktor podczas konferencji prasowej.

Jak dodał aktor, „miłość realizuje się w trzech powołaniach – w sakramentach małżeństwa, kapłaństwa i w życiu konsekrowanym, każde z tych powołań jest drogą do tego, żebyśmy osiągnęli główny cel – zbawienie i życie wieczne”. – Wydaje mi się, że to wszystko jest powiązane i łączy się ze sobą, jeden stan jest zależny od drugiego. To uzupełnianie się, komunia nas, ludzi, tej wielkiej wspólnoty miłości, jest chyba pomysłem Pana Boga na nasze życie – powiedział.

Na 400 stronach publikacji czytelnik znajdzie rozmowy z przedstawicielami zakonów żeńskich: zmartwychwstankami, klaryskami, klaweriankami, służkami, misjonarkami dla Polonii, siostrami z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, bernardynkami, urszulankami; i męskich: salezjanami, franciszkanami, małymi braćmi Jezusa, paulinami, chrystusowcami, bernardynami, jezuitami, a także z dziewicą i wdową konsekrowaną oraz członkami ruchu Focolare i Wspólnot Jerozolimskich.

Patrycja Hurlak ma w planach dwa kolejne tomy, w których chce przedstawić historie księży diecezjalnych oraz małżeństw.

Książka „Zakochani są wśród nas” ukazała się nakładem Wydawnictwa Diecezji Siedleckiej UNITAS.

Za: www.ekai.pl