Home WiadomościZ kraju Zakon Maltański: Pomoc dla Ukrainy 2 rocznica wybuchu pełnoskalowej wojny

Zakon Maltański: Pomoc dla Ukrainy 2 rocznica wybuchu pełnoskalowej wojny

Redakcja

Od wybuchu wojny 24.02.2022 r., w ciągu roku, do Polski przybyło 9 mln uchodźców z Ukrainy, z czego pozostało około 1,5 mln., w dniu 15 maja 2023 – 11,889 mln / 1,794 mln osób.

Są to głównie kobiety i dzieci.

W Polsce uchodźcy nie są umieszczani w specjalnych obozach – to wynik gościnności Polaków i działań pomocowych ze strony państwa i organizacji pozarządowych.

Szacuje się, że aktualnie (24.02.2024) w Polsce przebywa ponad 1 mln uchodźców z Ukrainy oraz około 1,5 mln obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski przed 2022 rokiem.

Pomoc Maltańska – Maltańska Służba Medyczna (MSM) w 2014 r. zabezpieczała ewakuację poszkodowanych z kijowskiego Majdanu, następnie, we współpracy z polskim MSZ, wdrażała kilkuletni program szkolenia w zakresie pomocy przedmedycznej (1-sza pomoc). W czasie pandemii Covid MSM szkoliła odpowiednie służby cywilne (policjantów, strażaków, nauczycieli) oraz przekazała pomoc w postaci znacznej ilości środków higieny oraz ochrony osobistej.

Dzięki temu programowi około 3000 przeszkolonych osób oraz dostarczony sprzęt medyczny służą Ukraińcom od pierwszych dni wojny.

MSM dzięki tym kontaktom posiada precyzyjne informacje nt. potrzeb i może realizować pomoc w sposób precyzyjny i skuteczny.

300 wolontariuszy
Sztab Katowice, centralny magazyn – Chorzów

3 punkty pomocy przy granicy w Hrebennem, Krościenku i Korczowej

1 punkt relokacyjny dla osób i redystrybucji darów w Komborni.

2 punkty pomocy medycznej na dworcach PKP w Krakowie i Katowicach czynne 24 h / dobę

13 punktów zbiórek, w tym oddziały MSM w Krakowie, Krzeszowicach, Andrychowie, Kętach, Nysie, Krośnie i Katowicach przyjmują darowizny w postaci leków, artykułów spożywczych, koców, śpiworów, które po sortowaniu jadą na Ukrainę – do Lwowa, Sambora, Narola, Drohobycza, Iwano- Frankiwska, Korczowej.

Transporty (lekarstwa, sprzęt medyczny, żywność) z Chorzowa, Komborni, Nysy, Krzeszowic, Krakowa, Olsztyna i Warszawy na Ukrainę, również w rejony gdzie toczą się walki. W drodze powrotnej samochody zabierają uchodźców.

350 transportów typu ciężarówka /bus.

210 transportów typu TIR (z centrum logistycznego w Chorzowie)

Centrum w Chorzowie działa we współpracy z Fundacją Św. Mikołaja oraz Malteser International, logistykę zabezpiecza Prologis.

Zakon Maltański dzięki międzynarodowym strukturom może organizować pomoc w sposób precyzyjny i skuteczny, również o dużym zasięgu.

Mariupol, Dnipr, Energodar, Żytomierz, Sumy, Drohobycz, Borysław, Obrucz, Berdyczów, Odessa, Użchorod, Brzeżany, Horodnia, Kijów i Lwów – to miasta, do których dociera maltańska pomoc humanitarna.

Szpitale na Śląsku oraz Narodowy Instytut Kardiologii z Anina we współpracy z RARS (Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych), przy aktywnym udziale MSM, przekazały sprzęt medyczny potrzebny do ratowania życia dla szpitali we Lwowie i Iwano- Frankiwsku o łącznej wartości 1 mln PLN.

Organizacja BEforUA (Belgium for Ukraine), przy pomocy Maltańskiej Służby Medycznej, przekazała na Ukrainę 25 ambulansów z wyposażeniem, a także znaczącą pomoc w postaci lekarstw i żywności oraz 2 chłodnie na ciała.

Maltańskie Związki z Hiszpanii i Anglii ufundowały nową karetkę pogotowia wraz z wyposażeniem – do dyspozycji MSM.

Ponad 3000 osób ewakuowanych, z tego 600 chorych – 92 dzieci z SM plus rodziny, 32 pacjentów leżących, w stanie ciężkim, 2 dzieci pod respiratorami.

Zakwaterowanie (przez ok. 7 miesięcy) ok. 350 osób: w Krakowie, w ośrodku W Głubczycach woj. opolskie,
w Poznaniu, Warszawie oraz setek osób w prywatnych domach.

Pomoc przy wyjazdach na Zachód: do Niemiec, Belgii, Francji, Włoch – 375 osób.

Na apel Zakonu Maltańskiego do Polski przyjechali ratownicy medyczni z maltańskich związków narodowych z Niemiec, Czech, Belgii, Anglii, Francji, Włoch, Estonii, Litwy, Hiszpanii, Austrii, Irlandii oraz obserwatorzy z Malteser International.

We wrześniu 2022 r. w Krakowie odbył się światowy zjazd prezydentów związków narodowych, na którym przedstawiono program pomocy dla Ukrainy.

Zakon Maltański z Polski aktywnie uczestniczy w pracach Maltańskich Służb Medycznych z Europy Środkowej i Wschodniej (OMRO) na rzecz niesienia pomocy dla Ukrainy.

Aktywnego wsparcia udzielają: „The Global Fund for Forgotten People”, oraz maltańskie związki narodowe z Francji, Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii.

Wyżywienie dla 1100 ukraińskich dzieci – 125 000 posiłków, organizacja wypoczynku, turnusów rehabilitacyjnych, spotkań integracyjnych, organizacja świetlic dla dzieci z Ukrainy (Poznań, Katowice), organizacja nauczania jęz. Polskiego oraz prowadzenie zajęć integracyjnych dla ukraińskich dzieci (Kraków, Katowice, Poznań, Warszawa), 2700 kursów j. polskiego dla 3656 ukraińskich uczniów, Centrum Informacji i Aktywizacji Zawodowej dla uchodźców (Katowice) – projekt MRiPS – 107 kobiet uzyskało pomoc aktywizacji zawodowej poprzez udział w szkoleniach zawodowych, kursach pierwszej pomocy czy pośrednictwo pracy.

– Wizyta Wielkiego Szpitalnika w Polsce oraz dwukrotna wizyta studyjna przedstawiciel Odre de Malta
z Francji oraz Malteser International.

– Wyjazdy i transporty humanitarne z Komborni oraz Krzeszowic

– Pielgrzymka Zakonu Maltańskiego do Lourdes, w której razem z polska ekipą uczestniczyło 5 kobiet z Ukrainy.

– XII Maltańskie Międzynarodowe Manewry Ratownicze, udział 10 ekip zagranicznych. po raz pierwszy gościliśmy drużyny z Francji, Włoch
i Niemiec, a także obserwatorów z Irlandii. Obecne ekipy z Ukrainy.

– Wyjazdy dla dzieci z Ukrainy (Zakopane, Gdańsk) – trzy wyjazdy terapeutyczne dla dzieci, łącznie 116 dzieci z opiekunami.

– Maltański Obóz dla Osób Niepełnosprawnych w Szczyrzycu – obecne ON z Ukrainy

– Międzynarodowy Dzień Uchodźcy – konferencja w Katowicach podsumowujące działania.

Projekt Aktywizacja zawodowa

uczestniczy 60 osób – uchodźców z Ukrainy, którzy otrzymają wsparcie w zakresie zdobywania nowych umiejętności zawodowych, jak również w poszukiwaniu pracy i reintegracji zawodowej. Wsparcie będzie udzielane również w języku ukraińskim. Działania projektowe dają możliwość uczestnictwa również w szkoleniach z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Ścieżka pomocowa została opracowana na podstawie naszego wieloletniego doświadczenia w projektach aktywizacji zawodowej. Uczestnicy programu będą mogli skorzystać z bezpłatnych szkoleń zawodowych, poszerzajcie zakres umiejętności i kompetencji, dzięki czemu, zwiększy się ich szansa na znalezienie pracy na polskim rynku pracy.

Projekt „Pomocny Hotel”

Projekt opiera się na współpracy z właścicielami Hoteli, którzy przyjmują raz na miesiąc pod swój dach rodziny poległych na służbie żołnierzy Wojska Polskiego. Beneficjentami są rodziny zrzeszone w Stowarzyszenie Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość”.

W związku ze zwiększeniem dostępności
pobytów w hotelach planowane jest poszerzenie grupy beneficjentów o rodziny:
• żołnierzy Wojsk Polskiego chorych oraz niepełnosprawnych w wyniku obrażeń poniesionych podczas służby w Polsce i na misjach zagranicą.
• żołnierzy Polaków, którzy polegli podczas aktualnej wojny na Ukrainie.
• żołnierzy Polaków, obywateli Ukrainy, którzy polegli podczas aktualnej wojny na Ukrainie.

Zakon Maltański Polska będzie reagować na rozwój sytuacji na Ukrainie i podejmować odpowiednie działania kontynuując dotychczasowe dzieła maltańskie. Dzieła te skierowane są głównie na długoterminową pomoc uchodźcom pozostającym w Polsce.

W 2024 roku, w Krakowie odbędzie światowy zjazd Szpitalników ZM, który będzie obradował m.in. nad zagadnieniem koordynacji międzynarodowej pomocy przedmedycznej.

Obecnie największe potrzeby dotyczą aktywizacji zawodowej oraz nauki języka polskiego – działania pozwalające na lepszą integrację uchodźców oraz poprawę ich sytuacji na rynku pracy. Aktualnie prowadzimy świetlice w Poznaniu i Katowicach.

Zakon Maltański Polska
w okresie 24 miesięcy wojny w Ukrainie
wsparł ok. 63 tys. uchodźców wojennych przekazał pomoc humanitarną dla ok. 507 tys. osób wartość pomocy szacowana jest na ponad 100 mln pln.

Pełna prezentacja w PDF: [TUTAJ}

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda