Home WiadomościZ kraju Zakończenie Kongregacji Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego i nowi przełożeni

Zakończenie Kongregacji Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego i nowi przełożeni

Redakcja

Przed kilkoma dniami zakończyła się w Gdyni Kongregacja Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego (27-30.09.2021), która wybrała o. Piotra Aszyka (53 lata) na „Prokuratora” – tak w jezuickiej terminologii nazywa się delegat wybrany na Kongregację Prokuratorów, który ma przedstawić na międzynarodowym forum sytuację w Prowincji i wziąć udział w głosowaniu nad tym, czy powinna zostać zwołana Kongregacja Generalna. Jego zastępcą został o. Mateusz Ignacik SJ (38 lat).

Dopiero po zakończeniu Kongregacji mogły nastąpić oczekiwane zmiany kluczowych przełożonych zakonnych w Prowincji mianowanych przez o. Generała. W Gdyni nowym Rektorem Kolegium Jezuitów został w piątek, 1 października, o. Piotr Szymański SJ (49 lat) a nowym Rektorem Kolegium Jezuitów w Warszawie zostanie jutro, w poniedziałek 4 października, o. Rafał Sztejka SJ (52 lata).

Natomiast zmiana przełożonego Prowincji nastąpi we wtorek, 5 października. O. Tomasza Ortmanna SJ (52 lata) zastąpi o. Zbigniew Leczkowski SJ (54 lata), którego zaprezentujemy na naszej stronie tuż po przejęciu przez niego urzędu wyższego przełożonego.

Jakie zmiany czekają jezuitów w Polsce, pokażą najbliższe lata. Utrzymująca się stosunkowo niska średnia wiekowa jezuitów u steru Prowincji, pozwala nam myśleć, że energii nam nie zabraknie, a wobec pojawiających się wyzwań zachowamy naszą mobilność, kreatywność i elastyczność.

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda