Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Polsce Zakończenie Roku Życia Konsekrowanego u Michalitów w Gnieźnie

Zakończenie Roku Życia Konsekrowanego u Michalitów w Gnieźnie

Redakcja

michalici.plDzień 2 lutego 2016 r. dla parafii bł. Michała Kozala w Gnieźnie był bardzo ważny.  To święto osób konsekrowanych, a w tym dniu również zakończenie Roku Życia Konsekrowanego. Parafię prowadzą księża michalici, a parafiankami są również siostry karmelitanki, więc powód świętowania jest zrozumiały.

Na Mszy św. o godzinie 18.00 uroczyście zakończono ten szczególny rok ofiarowany nam przez ojca świętego Franciszka. Uroczystość rozpoczęto procesją przy licznej asyście Liturgicznej Służby Ołtarza. Mszę koncelebrowali wszyscy kapłani, a ks. Proboszcz Krzysztof Stanula CSMA w kazaniu odniósł się do święta Ofiarowania Pańskiego i specyfiki życia konsekrowanego. Przy wsparciu ks. Marcina Kałwika CSMA w  liturgię włączyła się Rada Parafialna, organizując stronę muzyczną. Oprócz organisty grały skrzypce – I. Duda oraz trąbka – K. Romanowski. Radni uczestniczyli w oprawie liturgii: czytania, modlitwa powszechna, komentarz do darów, procesja z darami. Wśród darów znalazły się naczynia liturgiczne. Oto fragment komentarza: Patena i Kielich – o, Maryjo, Święta Boża Rodzicielko, która dałaś nam naszego Zbawiciela, spraw niech te naczynia, które posłużą do sprawowania Ofiary Eucharystycznej, staną się znakiem naszej wierności przymierzu zawartemu z Bogiem w czasie Chrztu świętego, a jednocześnie wyrazem wdzięczności za dar wiary, przekazanej nam 1050 lat temu przez naszych przodków. Patena i kielich są darem Rady Parafialnej jako wotum wdzięczności za życie konsekrowane w Kościele świętym.

Na zakończenie  życzenia złożyła Liturgiczna Służba Ołtarza oraz Rada Parafialna. Przedstawiciel rady podsumował zaangażowanie parafii w obchody Roku Życia Konsekrowanego. Powiedział m.in.: Osoby konsekrowane żyją nie tylko dla Boga, ale również dla nas. Dlatego naczynia liturgiczne  są naszym wotum wdzięczności za życie konsekrowane w Kościele i  zobowiązują nas, abyśmy podczas Najświętszej Ofiary we Krwi Jezusa zanurzali nie tylko siebie i swoje sprawy, ale również księży michalitów i siostry karmelitanki. Teraz, przy zapalonych świecach, pomodlimy się za nich napisanym na tę okazję Aktem zawierzenia osób konsekrowanych:

Maryjo Matko Zawierzenia stojąc na progu kończącego się Roku Życia Konsekrowanego danego nam jako czas łaski, z woli Ojca Świętego Franciszka pragniemy jako wspólnota parafialna zawierzyć przez Ciebie Dziewico z Nazaretu Bogu Trójjedynemu wszystkie osoby konsekrowane, a szczególnie Zakon Sióstr Karmelitanek Bosych i Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła.

Spraw Maryjo, aby Kościół ubogacony ich konsekracją , charyzmatami i apostolstwem, przynosił obfite owoce świętości.

Maryjo pierwsza Uczennico swojego Syna, Jezusa Chrystusa, wspomagaj konsekrowanych, aby ich życie promieniowało Ewangelią, która jest najpiękniejszą drogą życie człowieka.

Maryjo Ty nigdy nie kierowałaś się własnym zamysłem lecz zawsze zamysłem Bożym, spraw by kontemplacja Oblicza Jezusa Chrystusa  ubogacała ich oblubieńczą miłość w przeżywaniu ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa .

Powierzamy Ci, Maryjo wszystkie wspólnoty życia konsekrowanego, aby ożywione duchem komunii były miejscami obecności Boga i gościnnymi domami dla poszukujących Bożej mądrości życia.

Matko niech Twoja macierzyńska miłość nauczy ich miłości i szczególnego upodobania do maluczkich i ubogich, wykluczonych i cierpiących, do grzeszników i serc zagubionych.

Matko Miłosierdzia wspieraj konsekrowanych zwłaszcza w momentach niezrozumienia,  odrzucenia, prześladowania i wewnętrznych konfliktów.

Maryjo Ty, w pełni zrealizowałaś swoje powołanie, które domagało się czystości, ewangeliczne­go ubóstwa i doskonałego posłuszeństwa. Wyproś wszystkim osobom konsekrowanym łaskę, aby na drodze powołania zakonnego osiągnęli prawdziwą świętość.

Maryjo, wspaniałomyślnie odpowiadająca Bogu w Nazarecie i w całym swoim życiu, wypraszaj u Twego Syna dar nowych powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Amen.

Andrzej Żarkowski CSMA

Więcej (zdjęcia) na: www.michalici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda