Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Diecezjach Zakończenie Roku Życia Konsekrowanego w Archidiecezji Warszawskiej

Zakończenie Roku Życia Konsekrowanego w Archidiecezji Warszawskiej

Redakcja

FOT - Wojciech ŁaczynskiPonad 500 sióstr i braci zakonnych wzięło udział w Mszy św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na zakończenie Roku Życia Konsekrowanego. Liturgii przewodniczył bp Piotr Jarecki.

W homilii o. Piotr Stasiński OFMCap. nawiązując do obchodzonego 2 lutego Święta Ofiarowania Pańskiego i przypadającego na ten dzień także Dnia Życia Konsekrowanego zwrócił, że z ewangelicznego opisu płynie wiele wskazówek dla osób konsekrowanych. – Trzeba nam odnowić świadomość własnego powołania, ucieszyć się łaską chrztu, że rozwinęła się w nas do tego stopnia, że zostaliśmy poświęceni Bogu, bo konsekrowani na zawsze, a potem także oczyścić się i podjąć na nowo radykalnie nasze powołanie – mówił.

Za papieżem Franciszkiem zachęcał osoby konsekrowane, by badały znaki czasu. – Teologowie mówią, że jednym ze znaków czasu jest pragnienie głębokiego życia duchowego, kultury ducha. Mamy być tymi, którzy kultywują sprawy ducha – mówił.

Zwrócił uwagę, że kultura w dzisiejszym świecie zamienia się w antykulturę. – Kultura już nie podnosi ludzi ku górze, nie rozwija najpiękniejszych elementów osobowości, kultura dziś bazuje na sensacji, zgorszeniu, i poniża ludzi. Znakiem czasu, jest zapotrzebowanie na kulturę życia duchowego – mówił.

Kaznodzieja nawiązując do rozpoczętego Roku Miłosierdzia, zachęcił osoby konsekrowane, by wróciły do pism ojców założycieli swoich zgromadzeń i poszukały w nich przesłania o Bożym miłosierdziu, które mamy świadczyć sobie nawzajem. – Warto, wracając do źródeł naszych wspólnot, zwrócić uwagę na ten aspekt miłosierdzia Boga wobec nas i naszego miłosierdzia wobec innych – mówił.

Zdaniem kaznodziei, dopiero poprawa jakości wspólnot zakonnych – życie pełnie miłości i miłosierdzia, spowoduje, że pojawią się w nich nowe powołania. – Nasi zakonodawcy dali wiele przykładów miłosiernego życia, chciejmy tego szukać, wówczas przyjdą do nas młodzi. Przyjdą, bo zobaczą, że tu jest miłość i miłosierdzie – wyjaśnił.

Podczas Eucharystii zakonnicy i zakonnice odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia zakonne, modlono się także o owoce zakończonego właśnie Roku Życia Konsekrowanego, by był on „początkiem jeszcze bardziej autentycznego kroczenia drogą, którą wyznaczył Jezus”.

Msza św. w archikatedrze zakończyła modlitewne triduum z okazji zakończenia Roku Życia Konsekrowanego. Liturgię poprzedziła procesja osób konsekrowanych z kościoła seminaryjnego do archikatedry.

Oprawę liturgiczną przygotował żeński chór międzyzakonny i klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów w Ołtarzewie.

„Gość Warszawski”

Fot. Wojciech Łączyński

Więcej (zdjęcia) na: www.archidiecezja.warszawa.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda