Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Diecezjach Zakończenie Roku Życia Konsekrowanego w Diecezji Warszawsko-Praskiej

Zakończenie Roku Życia Konsekrowanego w Diecezji Warszawsko-Praskiej

Redakcja

Warszawa-PragaW Diecezji Warszawsko-Praskiej Triduum kończące Rok Życia Konsekrowanego odbyło się na trzech płaszczyznach: parafialnej, rejonowej i diecezjalnej. W niedzielę 31 stycznia 2016 roku każdy dom zakonny uczestniczył we Mszy św. dziękczynnej we własnej parafii. Zakonnicy czy siostry zakonne czynnie zaangażowali się w prowadzenie Liturgii i w słowo o życiu konsekrowanym jak i o własnym Zgromadzeniu.

W poniedziałek 1 lutego osoby konsekrowane uczestniczyły w Liturgii dziękczynnej w kościołach Stacyjnych Roku Miłosierdzia w sześciu rejonach. Najwięcej sióstr zakonnych i zakonników z dekanatów warszawskich zgromadziło się w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej. Księża Salezjanie oprócz Liturgii zorganizowali część integracyjną – śpiew kolęd i pastorałek oraz agapę. W zdecydowanie mniejszym gronie liczebnie, ale żarliwie uwielbiano Boga w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto. Zgromadzone tam siostry zakonne i zakonnicy uczestniczyli we wspólnej Eucharystii, adoracji Najświętszego Sakramentu, modlitwie Różańcowej i Nieszporach. Drugą część spotkania stanowiła wspólna agapa, rekreacja i śpiew kolęd i pastorałek. Atmosfera modlitwy i spotkania wyzwalała w sercach wdzięczność Bogu za dar powołania.

W Święto Ofiarowania Pańskiego, w katedrze o godz. 18.00, sprawowana była Eucharystia pod przewodnictwem Ks. Abpa Henryka Hosera dla osób konsekrowanych z całej diecezji. Świątynię wypełniły licznie zgromadzone siostry zakonne jak i inne osoby konsekrowane, a 32 kapłanów współkoncelebrowało Mszę św. Ks. Abp Henryk Hoser w wygłoszonej homilii przybliżył symbolikę światła jak też przeprowadził refleksję nad realizacją trzech zasadniczych założeń Roku Życia Konsekrowanego. Zgromadzone osoby konsekrowane wspólnotowo odnowiły złożone śluby. Rok Życia Konsekrowanego był czasem łaski, błogosławieństwa i dobra, które dokonało sie w nas i wokół nas. Przedłużeniem czasu łaski jest obecnie Jubileusz Miłosierdzia, który zachęca nas do kontemplowania Miłosiernego Oblicza Ojca i bycia świadkami Jego Miłości Miłosiernej.

referentka s. M. Klara Bielecka

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda