Home WiadomościZ kraju Zakończenie wizytacji generalnej Polskiej Prowincji MSF

Zakończenie wizytacji generalnej Polskiej Prowincji MSF

Redakcja

Dnia 03.10.2012 r. zakończyła się wizytacja generalna Polskiej Prowincji Misjonarzy Świętej Rodziny. W tym to dniu w domu prowincjalnym w Poznaniu odbyło się wspólne posiedzenie Zarządu Generalnego (w składzie: Ks. Generał Edmund Jan Michalski MSF, Ks. Wicegenerał Itacir Brassiani MSF, Ks. Sekretarz Generalny Paulinus Yan Olla MSF oraz Ks. Ekonom Generalny Santiago Fernandez del Campo MSF) z Zarządem Prowincjalnym (w składzie: Ks. Prowincjał Marian Kołodziejczyk MSF, Ks. Wiceprowincjał Adam Sobczyk MSF, Ks. Asystent Piotr Pietrzyk MSF i Ks. Bogdan Mikutra MSF, Sekretarz Prowincjalny).

W trakcie spotkania dokonano podsumowania wizytacji, która odbyła się w dniach od 03 września do 03 października 2012 r. i objęła 11 domów zakonnych w Polsce, a także placówki w Austrii, Białorusi i Czechach. Ks. Generał zaznaczył, że pozostałe placówki zagraniczne Polskiej Prowincji MSF: Goroka (Papua Nowa Gwinea), Prince Albert (Kanada), Tromsø (Norwegia), Rzym (Włochy), zostaną zwizytowane w innym terminie.

Wizytacja generalna poza oficjalnym przebiegiem była również okazją dla Księży wizytatorów do uczestniczenia w ważnych dla Polskiej Prowincji wydarzeniach. I tak w dniu 08.09.2012 r. Ksiądz Generał przyjął profesję wieczystą i odnowienie ślubów czasowych w Wyższym Seminarium Duchownym MSF w Kazimierzu Biskupim, zaś Ks. Wicegenerał Itacir Brassiani MSF uczestniczył w uroczystościach związanych ze złożeniem I. profesji zakonnej przez pięciu nowicjuszy w Górce Klasztornej.

Wszyscy wizytatorzy w dniu 16.10.2012 r.  wzięli udział w uroczystości poświęcenia kościoła parafialnego p.w. NMP z La Salette w Poznaniu, prowadzonej przez Misjonarzy Św. Rodziny, której dokonał J.E. Ks. Abp Stanisław Gądecki.

Oprócz radosnych, miało miejsce także i smutne wydarzenie – zmarł jeden ze starszych i chorych współbraci – Ks. Jerzy Kallus MSF. W jego pogrzebie 24.09.2012 r. uczestniczyli wszyscy Księża wizytatorzy.

W dniu 28.09.2012 r., w 117 rocznicę założenia Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny, Ks. Generał Edmund Michalski MSF w czasie uroczystej Mszy św. ogłosił rozpoczęcie Roku Kapitulnego jako okresu przygotowania do przyszłorocznej Kapituły Generalnej Misjonarzy Świętej Rodziny, która odbędzie się w Rzymie w dniach 01-20.10.2013 r. pod hasłem „Być misjonarzem Świętej Rodziny dzisiaj”. We wszystkich Wspólnotach MSF w tym dniu została odprawiona Msza św. oraz odmówiona modlitwa w intencji Kapituły Generalnej.

W czasie podsumowującego wizytację spotkania z Zarządem Prowincjalnym Ks. Generał Edmund Michalski MSF stwierdził, że tak jak w każdej ludzkiej rodzinie, tak i w rodzinie zakonnej, zdarzają się pewne braki, lecz podkreślił, iż wszędzie tam, gdzie można było dostrzec niedociągnięcia, można też było zauważyć gotowość podjęcia wysiłku, zmierzającego do naprawienia błędów. Przełożony Generalny złożył na ręce Ks. Prowincjała Mariana Kołodziejczyka MSF podziękowania za liczne dzieła, które podejmuje Polska Prowincja, jako największa spośród 15 prowincji w Zgromadzeniu, na rzecz rodzin i na rzecz misji ad gentes. Podkreślił, że Polska Prowincja MSF może być dla pozostałych prowincji Zgromadzenia przykładem życia wspólnotowego. Na koniec podziękował wszystkim współbraciom za dobre przygotowanie organizacyjne i wielką gościnność oraz za wszelkie dobro, które dokonuje się dzięki pracy kapłanów i braci zakonnych Polskiej Prowincji Misjonarzy Świętej Rodziny.

 Opracował: Ks. Bogdan Mikutra MSF, Sekr. Prow.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda