Home WiadomościZ kraju Zakończył się II Ogólnopolski Zjazd Zakonnych Duszpasterzy Młodzieży i Powołań Zakonów Męskich i Żeńskich

Zakończył się II Ogólnopolski Zjazd Zakonnych Duszpasterzy Młodzieży i Powołań Zakonów Męskich i Żeńskich

Redakcja

Zakończył się II Ogólnopolski Zjazd Zakonnych Duszpasterzy Młodzieży i Powołań Zakonów Męskich i Żeńskich. Uczestnicy spotkania, ponad 80 zakonników oraz sióstr zakonnych, przez trzy dni zjazdu wzięli udział w Lublińcu w szeregu konferencji.

Podczas jednej z konferencji, zatytułowanej „Jak być z młodymi?”, o. Bartosz Madejski OMI mówił m.in. o zaangażowaniu w duszpasterstwie własnych pasji, brania pod uwagę kierunku pracy i metod zapoczątkowanych przez poprzedników oraz równoważeniu stawiania wymagań i doceniania wysiłku młodych.

Do zgromadzonych mówiło również małżeństwo, państwo Justyna i Janusz Bochenkowie, którzy odpowiadali na pytanie „Jakiego księdza i siostrę zakonną chcielibyśmy, aby spotkały nasze dzieci?”. Podzielili się własnymi wspomnieniami duszpasterzy z czasu ich młodości. To co zapamiętywali w spotkanych wtedy kapłanach i co ich wyróżniało, to otwartość, czas dla młodych, odpowiadanie na ich pytania, dzielenie się pasją i czas dla Boga. Z kolei jako rodzice zauważyli, że ważne, by pytać młodych o metody i sposoby pracy, które najbardziej im odpowiadają, odpowiadać na ich pytania, nie zbywać ich, uzasadniać zasady chrześcijańskiego życia, a nie pozostawiać ich z hasłem „tak i już”. Zauważyli również, że młodzi są bardzo uwrażliwieni na autentyczność i szybko zniechęcają się, jeśli kogoś się udaje. Podkreślili, że ważne jest docenianie zaangażowania młodych.

Jedną z konferencji wygłosił Tomasz Samołyk. Przestrzegł, by nie projektować własnych doświadczeń z młodości na młodych dziś – świat bardzo się przecież zmienia. Podzielił się również spostrzeżeniami dotyczącymi tematów, które warto poruszać częściej w katolickiej przestrzeni medialnej. Są nimi: zagadnienia podstawowe – „elementarz” (mówienie o Ewangelii, Bogu pozytywnym językiem – głosimy przecież DOBRĄ nowinę, podczas gdy w przestrzeni medialnej wiara ukazywana jest jako wymagająca i nieprzynosząca korzyści); seksualność; tożsamość i akceptacja.

Kolejnym gościem spotkania była Marta Wajszczyk, która przygotowała wystąpienie pt. „Wizualne aspekty kreowania wizerunku”. Zauważyła, że „im dalej ktoś jest od Kościoła, tym bardziej potrzebuje komunikacji wizualnej”. Zwróciła uwagę na 4 pytania, bez których nie powinno się według niej rozpoczynać projektów związanych z grafiką i mediami społecznościowymi. Są to: Co? Po co? Komu? Jak? Marta Wajszczyk zwróciła także uwagę na aspekt estetyczny projektów graficznych wykorzystywanych w Kościele i przekazała praktyczne wskazówki dotyczące ich tworzenia.

Niemniej ciekawym wystąpieniem od poprzednich było to prowadzone przez Gabrielę Bagan – lubliniecką licealistkę, instagramową influencerkę kryjącą się pod pseudonimem „lesscalm”. Podczas prelekcji pt. „Instagram i TikTok w służbie ewangelizacji” mówiła o swoim nawróceniu, decyzji o wejściu w świat mediów społecznościowych, niespodziewanym sukcesie i jej metodzie ewangelizacji. Jest nią przedstawianie swojej codzienności, w której Pan Bóg i Kościół są integralną i naturalną częścią. Jako przykład podała następujące po sobie relacje z zakupów sukienki i spaceru z różańcem. Gabrysia codziennie stara się pokazywać rówieśnikom, że można być normalną nastolatką, fajnie się ubierać, chodzić na imprezy i równocześnie brać na serio Ewangelię.

Na koniec trzydniowego spotkania uczestnicy otrzymali sporą dawkę informacji dotyczącą tworzenia struktur formalno-prawnych mających służyć duszpasterstwu młodzieży.

Oprócz ogromu treści nie brakło czasu na modlitwę. Zakonnicy oraz siostry gromadzili się na jutrzniach, Eucharystii oraz Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Cykl spotkań będzie kontynuowany – kolejne z nich odbędzie się w listopadzie przyszłego roku.

msz/Niniwa / Lubliniec
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda