Home WiadomościZ kraju Zakończyła się kapituła nadzwyczajna prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego Braci Mniejszych Konwentualnych

Zakończyła się kapituła nadzwyczajna prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego Braci Mniejszych Konwentualnych

Redakcja

Ostatni – piąty dzień kapituły nadzwyczajnej (9 XI 2018 r.) – rozpoczął się od dyskusji i głosowań nad wnioskami zgłoszonymi w tych dniach na kapitule.

Bracia w sposób rzeczowy, a przede wszystkim z franciszkańską radością rozmawiali o ważnych i aktualnych dla Prowincji sprawach. Następnie o. Jan – minister prowincjalny przedstawił krótko sytuację wszystkich klasztorów w Polsce i poza jej granicami. Na dłużej zatrzymano się przy konwencie w Dobrej. Wówczas o. Bogdan Wroński, gwardian, przedstawił stan klasztoru, ilustrując swe opowiadanie zdjęciami.

Pod koniec obrad, zgodnie ze zwyczajem, ojcowie kapitulni pomodlili się za braci zmarłych od ostatniej kapituły. Odczytał ich sekretarz kapitulny, br. Robert Kozielski.

O godz. 12:00 uczestnicy kapituły spotkali się w kaplicy, gdzie rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył prowincjał, o. Jan Maciejowski. W swej homilii przypomniał, że choć na kapitule omawiano przede wszystkim kwestie związane z budynkami, to jednak podstawowym zadaniem franciszkanów jest dbanie o gmach Kościoła, o którym mówił św. Paweł w pierwszym czytaniu (Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? – zobacz czytania), a którym są serca wierzących.

We Mszy św. brali też udział gwardianowie, którzy przybyli na jesienne spotkanie przełożonych, które odbyło się tego popołudnia.

Na zakończenie liturgii minister prowincjalny ogłosił zakończenie kapituły nadzwyczajnej, zaś bracia odśpiewali Te Deum.

Przed końcowym błogosławieństwem zaprzysiężony został nowy przełożony – o. Mariusz Gruszfeld, który został gwardianem w Duisburgu.

O. prowincjał podziękował wszystkim braciom za udział w kapitule, szczególnie zaś asystentowi generalnemu o. Jackowi Ciupińskiemu, wikariuszowi generalnemu o. Jerzemu Norelowi, a także kustoszom – o. Kazimierzowi Szulcowi (delegatowi kustosza kanadyjskiego) i o. Janowi Łempickiemu; a także braciom klerykom, którzy pomagali podczas spotkania w Koszalinie.

Kapituła nadzwyczajna prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego Braci Mniejszych Konwentualnych odbyła się w dniach 5-9 listopada 2018 r. w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie.

Za: www.franciszkanie.gdansk.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda