Home WiadomościZ kraju Zakończyły się obrady VI Zgromadzenia IUS

Zakończyły się obrady VI Zgromadzenia IUS

Redakcja

Około sześćdziesięciu osób, salezjanów i świeckich, z dziewiętnastu krajów, reprezentujących trzydzieści dziewięć instytucji – to niektóre z liczb, które charakteryzowały obrady VI Zgromadzenia Ogólnego Salezjańskich Instytucji Szkolnictwa Wyższego (IUS), które zakończyły się w sobotę, 14 lipca, w “Salesianum” Domu Generalnego, w Rzymie.

Zgromadzenie Ogólne jest organem, który, co cztery lata, wzywa Inspektorów i głównych odpowiedzialnych za instytucje szkolne do wypracowania kierunków i linii wspólnej pracy.

Trzy cele charakteryzowały to IV Zgromadzenie, rozpoczęte 10 lipca: weryfikacja zastosowania “Polityki dotyczącej obecności salezjańskiej w szkolnictwie wyższym w latach 2003-2011”; wypracowanie nowej Polityki na najbliższe lata oraz wybór nowych członków Zarządu IUS.

W czasie tych dni obrad były analizowane sytuacja i wyzwania, jakie stają przed instytucjami szkolnictwa wyższego, a w sposób szczególny – tymi, które tworzą IUS. Wyłoniły się trzy główne wyzwania: wpływ formacji na życie studentów; cel wychowawczo-duszpasterski, właściwy każdej formie obecności salezjańskiej, i na koniec – wsparcie i dostęp do propozycji edukacyjnej poprzez odpowiednie zarządzanie ekonomiczno-finansowe.

Wskazano na dwa cele przyszłej wspólnej polityki IUS: zapewnić kontynuację procesowi realizowanemu przez IUS w ostatnich latach, gwarantując konsolidację instytucji, i zapewnić spełnienie celu wychowawczo-duszpasterskiego, gwarantując odpowiednią jakość propozycji kształcenia i oddziaływanie propozycji edukacyjnej i kulturowej.

Złożoność wyzwań i kontekstów, w ramach których działają IUS, kazał zgromadzeniu uwzględnić podwójny poziom odpowiedzialności, gdy chodzi o zastosowanie nowych form polityki: ogólnych, odnoszących się do wszystkich instytucji, i szczegółowych, w odniesieniu do poszczególnych kontynentów. Opowiedziano się przy tym za procesem, który by jednocześnie stanowiłby gwarancję wspólnej wizji i działania; sprzyjał odpowiedniej lekturze i zastosowaniu nowej polityki, przy uwzględnieniu obecnej sytuacji obecności salezjańskiej w szkolnictwie wyższym i sytuacji społecznej, kulturowej i religijnej poszczególnych kontynentów.

Zgromadzenie to nie było tylko okazją do przyjrzenia się wspólnym wyzwaniom i podjęcia decyzji co do przyszłej współpracy, ale także czasem potwierdzenia wspólnej tożsamości salezjańskiej, która charakteryzuje wszystkie instytucje salezjańskie, pozwalając spojrzeć z wielkim doświadczeniem i optymizmem na obecność salezjańską wśród młodzieży, która wchodzi w świat szkolnictwa wyższego.

Nowy Zarząd tworzą: Koordynator Generalny IUS – salezjanin koadiutor Mario Olmos, członek Dykasterium ds. Duszpasterstwa Młodzieży, a także – ks. Marcos Sandrini, Dziekan Wydziału “Don Bosco” w Porto Alegre (Brasile); ks. Félix Serrano, Rektor Uniwersytetu “Mesoamericana” w Gwatemali; ks. Stephen Mavely, Wicekanclerz “Don Bosco University” w Guwahati (Indie); ks. Onofre Inocencio, Dyrektor “Don Bosco Technical College” w Mandaluyong (Filippine); pan Arduino Salatin, Dyrektor Istituto Universitario Salesiano w Wenecji-Mestre (Italia), oraz salezjanin koadiutor José Chivinda, Dyrektor administracyjny Instytutu Wyższego “Don Bosco” w Luandzie (Angola).

Za: www.salezjanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda