Home WiadomościZ kraju Zakonnica zmarła podczas Mszy świętej. Miała 103 lata

Zakonnica zmarła podczas Mszy świętej. Miała 103 lata

Redakcja

Siostra Lucyna Reszczyńska odeszła w niedzielę podczas porannej Mszy świętej w klasztorze szarytek na warszawskiej Tamce.

Urodziła się 1 maja 1916 roku w Cekanowie. Do zakonu wstąpiła w 1938 roku. Uczyła się w szkole pielęgniarskiej, a potem od 1942 roku pracowała w szpitalu dziecięcym przy ul. Kopernika, gdzie podczas Powstania Warszawskiego została sanitariuszką. 

Portal misyjne.pl powołuje się na fragmenty jej wspomnień z pierwszych dni powstania: „znaleźliśmy się w ogniu walki i pożarów. Ze wszystkich stron słychać było huk rozrywających się pocisków i walących się domów”. Dodaje: „wszyscy modlili się gorąco, a siostry i pracownice rzucały w ogień cudowne medaliki i zażegnywały płomienie obrazem Serca Jezusowego. Kto tylko mógł, brał udział w akcji ratunkowej”. Pamiętała ten moment, kiedy szpital zaczął płonąć, mówiła o nim: „Pan Bóg nas ocalił dla niewinności dzieci, które błagały go o ratunek głośnym płaczem”.

Dwa lata temu została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia ludzkiego podczas II wojny światowej. Pół roku temu obchodziła swoje 103. urodziny.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda