Home WiadomościZ kraju Zapowiedź: 11 sierpnia święto ludzi telewizji

Zapowiedź: 11 sierpnia święto ludzi telewizji

Redakcja

W sobotę 11 sierpnia w uroczystość św. Klary, siostry z klauzurowego Zakonu Ubogich Pań wraz z wiernymi modlić się będą za ludzi pracujących w telewizji – tych wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób uczestniczą w przygotowywaniu i przekazywaniu programów telewizyjnych. Mszy o godz. 17.00 przy ul. Grodzkiej 54 w Krakowie przewodniczyć będzie kard. Franciszek Macharski. Od ponad pół wieku św. Klara jest patronką telewizji.

„Po mszy będzie okazja do uczczenia relikwii Świętej z Asyżu. W tym dniu, za pobożne uczestniczenie w obrzędach, pod zwykłymi warunkami, można zyskać także Odpust Zupełny” – mówi m. Barbara Dragon, przełożona krakowskich klarysek (matka ksieni).

W 1958 r. papież Pius XII w breve „Clarius explendescit” ogłosił św. Klarę „niebiańską przed Bogiem patronką telewizji”. Siostry klaryski, choć same nie oglądają telewizji, to jednak pamiętają w modlitwie o tych, którym patronuje założycielka ich Zakonu.

Dlaczego Stolica Apostolska obrała akurat św. Klarę na patronkę telewizji? Odpowiedź odnajdujemy w „Źródłach Franciszkańskich”.

Jak pisze brat Tomasz z Celano, kiedy św. Klara na rok przed śmiercią leżała schorowana w łóżku i z tego powodu nie mogła uczestniczyć w pasterce, to w nadprzyrodzonej wizji – jakby na telebimie – zobaczyła zebranych ludzi w kościele św. Franciszka w Asyżu i w sposób duchowy uczestniczyła we mszy, widząc i słysząc wszystko, co tam się działo.

„Słyszała braci radośnie śpiewających psalmy, uważała na melodie kantorów, wreszcie słyszała granie instrumentów. Doznała jeszcze większego cudu, gdyż zobaczyła żłóbek Pański” – relacjonuje franciszkański biograf.

„Za łaską Chrystusa słyszałam dosłownie całe nabożeństwo, jakie było odprawiane tej nocy w kościele św. Franciszka” – przytacza wyznanie św. Klary.

Kraków jest jedynym miastem w Polsce, gdzie są i siostry klaryski, i oddziały wszystkich ogólnopolskich stacji telewizyjnych. Msze za ludzi tego medium sprawowane są przy Trakcie Królewskim od roku 2005.

W tym roku Zakon obchodzi 800-lecie swego istnienia. Założyli go: św. Klara i św. Franciszek z Asyżu. Klaryski żyją w ścisłej klauzurze, w ubóstwie i pokucie oraz w adoracyjnym skupieniu. Utrzymują się z pracy przy naprawie i szyciu szat kościelnych oraz paramentów liturgicznych. Przyjmują też jałmużnę.

W Krakowie siostry osiedliły się na stałe przy kościele św. Andrzeja ok. 1320 roku.Obecnie przy ul. Grodzkiej 54 mieszka blisko 40 klarysek.

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda