Home WiadomościZ kraju Zapowiedź: 7 czerwca wspomnienie liturgiczne Męczenników z Pariacoto

Zapowiedź: 7 czerwca wspomnienie liturgiczne Męczenników z Pariacoto

Redakcja

7 czerwca 1986 r. w kościele pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu bł. Zbigniew Strzałkowski przyjął święcenia prezbiteratu, a bł. Michał Tomaszek – diakonatu. Wyjątkowo w tym dniu uroczystość była wspólna, ponieważ obchodzono 750-lecie przybycia franciszkanów do Wrocławia.

Data wspólnych święceń stała się – po męczeńskiej śmierci franciszkanów 9 sierpnia 1991 r. w Pariacoto – datą ich wspomnienia liturgicznego na terenie Polski, gdzie pod datą 9 sierpnia wspominamy już św. Edytę Stein.

W 2021 r. obchodzimy 30-lecie śmierci błogosławionych Męczenników z Pariacoto: Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego. W czasie ich liturgicznego wspomnienia lub w niedzielę je poprzedzającą odbędą się w tym roku uroczyste wprowadzenia relikwii I stopnia (ex ossibus– z kości) Męczenników z Pariacoto do kilku parafii w Polsce. Dla każdej z tych wspólnot parafialnych jest to szczególny czas, w którym mogą poznać życie i przesłanie Męczenników, a także w duchu franciszkańskiej radości zawierzyć swoje życie Bogu przez ich wstawiennictwo. W Zawadzie k. Tarnowa odbędzie się Memoriał Bł. O. Zbigniewa Strzałkowskiego.

Poniżej podajemy informacje – co i gdzie będzie się działo 6 i 7 czerwca 2021 r.:

Kołobrzeg – 6 czerwca – Niedziela z Męczennikami z Pariacoto

6 czerwca 2021 r. w Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kołobrzegu odbędzie się Niedziela z Męczennikami z Pariacoto. W tym dniu homilie na Mszach Świętych będzie głosił o. Piotr Paradowski OFMConv, a na Mszy Świętej o godz. 10.00 będzie miało miejsce uroczyste wprowadzenie relikwii do parafii. Relikwie pozostaną już w parafii na stałe. Pozostałe Msze Święte odbędą się zgodnie z porządkiem niedzielnym w tej parafii o godz. 7.00; 8.30; 11.30; 13.00; 19.00.

Bielsko-Biała – 6 czerwca – Niedziela z Męczennikami z Pariacoto

W niedzielę 6 czerwca w Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej odbędzie uroczystość wprowadzenia relikwii Męczenników z Pariacoto – bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka – pochodzącego z Łękawicy k. Żywca. Relikwie I stopnia Męczenników wprowadzą uroczyście na Mszy Świętej o godz. 12.00 o. Jacek Lisowski OFMConv, misjonarz z Peru i br. Jan Hruszowiec OFMConv Promotor Kultu Męczenników z Pariacoto. Pozostałe Msze Święte z homilią o. Jacka Lisowskiego odbędą się zgodnie z porządkiem niedzielnym: 7.30; 9.00; 10.30; 18.00; 19.30. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.

Świeradów Zdrój – 6 czerwca – Niedziela z Męczennikami z Pariacoto

W Kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca NMP będzie miało miejsce uroczyste wprowadzenie relikwii pierwszych polskich misjonarzy męczenników, franciszkanów: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Msze Święte z intronizacją relikwii odbędą się o godz. 7.00; 9.00; 10.30; 12.00; 18.00. Słowo Boże o Męczennikach z Pariacoto będzie w tym dniu głosił o. Marek Augustyn OFMConv. Spotkanie katechetyczne ze świadectwami o Męczennikach z Pariacoto będzie o godz. 15:00. Szczególne zaproszenie jest kierowane do byłych uczniów o. Zbigniewa Strzałkowskiego oraz pielgrzymów, którzy w Pariacoto nawiedzili groby Męczenników i miejsce ich śmierci.

Zawada k. Tarnowa – 6 czerwca – XVIII Memoriał Bł. O. Zbigniewa Strzałkowskiego

Zapraszamy na już XVIII Memoriał Bł. O. Zbigniewa Strzałkowskiego, który jak co roku odbędzie się w jego rodzinnej miejscowości – Zawadzie k. Tarnowa. Celem Memoriału jest uczczenie pamięci bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. W biegu biorą udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. Zbigniewa Strzałkowskiego w Zawadzie, osoby dorosłe, w różnej kondycji fizycznej. W programie jest także uroczysta Msza Święta polowa o godz. 10.30 o kanonizację bł. Zbigniewa, o pokój i ochronę przed terroryzmem w kościele parafialnym pw. św. Marcina w Zawadzie, której będzie przewodniczył o. Marek Dubanik OFMConv, misjonarz z Boliwii i Paragwaju. O godz. 10.25 poprzedzi ją medytacja prowadzona przez uczniów Szkoły im. Bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. Organizatorami Memoriału są Szkoła im. o. Zbigniewa Strzałkowskiego w Zawadzie, Gmina Tarnów, a współorganizatorem „Kępa Sport”.

Kraków – 7 czerwca – Bazylika św. Franciszka z Asyżu

Mieszkańców Krakowa i okolic zapraszamy jak co roku na uroczystą Mszę Świętą ku czci błogosławionych Męczenników z Pariacoto, którą w Bazylice Św. Franciszka z Asyżu w Krakowie 7 czerwca o godz. 16. 30 będzie sprawował o. Marek Dubanik OFMConv, kolega Męczenników i misjonarz pracujący przez wiele lat w Boliwii, a obecnie w Paragwaju.

Olsztyn – 7 czerwca – wprowadzenie relikwii I stopnia

W Olsztynie w Parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w dniu liturgicznego wspomnienia Męczenników z Pariacoto na Mszy Świętej o godz. 18.00 będzie miało miejsce uroczyste wprowadzenie relikwii I stopnia Męczenników z Pariacoto do parafii.

W dniu liturgicznego wspomnienia, ale także w inne dni zachęcamy wszystkich do modlitwy o uproszenie łask za wstawiennictwem błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego.

Modlitwa o uproszenie łask
za wstawiennictwem bł. Michała i bł. Zbigniewa,
Męczenników z Pariacoto

Boże, który powołałeś błogosławionych Michała i Zbigniewa, kapłanów,
do naśladowania Chrystusa za wzorem św. Franciszka z Asyżu,
i dla dobra ludu im powierzonego
umocniłeś ich Twoim Duchem aż do męczeństwa,
spraw, abyśmy za ich wstawiennictwem wzrastali w miłości do Ciebie
i w łaskawej służbie wobec najmniejszych.
Udziel nam również łaski…, o którą prosimy
za wstawiennictwem błogosławionych Męczenników z Pariacoto
i ucz nas zawsze wypełniać Twoją świętą wolę.
Przez naszego Pana, Jezusa Chrystusa, Twojego Syna,
który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego
Bóg przez wszystkie wieki wieków.
Amen.

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda