Home WiadomościZ kraju ZAPOWIEDŹ: „Nagroda św. Maksymiliana Marii Kolbego” po raz siódmy

ZAPOWIEDŹ: „Nagroda św. Maksymiliana Marii Kolbego” po raz siódmy

Redakcja

Nagroda św. Maksymiliana Marii Kolbego” wręczona zostanie po raz siódmy 8 stycznia 2023 roku. Wyróżnienie przyznawane jest za działalność ewangelizacyjną i apostolską. Nagrodzona osoba otrzyma kopię figurki „Matki Bożej zza drutów”. Podczas specjalnej gali w Oświęcimskim Centrum Kultury w Oświęcimiu dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego kurii bielsko-żywieckiej ks. Piotr Hoffmann, który jest jednocześnie członkiem i przewodniczącym Kapituły Nagrody, ogłosi nazwisko kolejnego laureata.

Celem nagrody jest promocja działalności ewangelizacyjnej oraz pobudzenie wrażliwości apostolskiej, a laureatem nagrody może być osoba duchowna, świecka, członek instytutu życia konsekrowanego albo stowarzyszenia życia apostolskiego oraz organizacja, wspólnota lub stowarzyszenie, które prowadzą działalność ewangelizacyjną i apostolską. Kandydatów do tego wyróżnienia zgłaszać można do 23 grudnia 2022 r. do Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego bielskiej kurii – osobiście, drogą pocztową lub elektroniczną. Adres emailowy wydziału to: [email protected]

Oryginał figurki maryjnej, której kopia stanowi symboliczną nagrodę za działalność ewangelizacyjną, znajduje się w Centrum w. Maksymiliana w Harmężach, w kaplicy „Matki Bożej zza drutów”. Rzeźba powstała w czasie II wojny światowej w KL Auschwitz. Wykonał ją na terenie niemieckiego obozu w 1940 r. więzień Bolesław Kupiec (nr 792). Był to jego dowód wdzięczności dla ks. Władysława Grohsa za niesioną przez niego pomoc materialną osadzonym w obozie. Ks. Grohs w testamencie prosił, aby po jego śmierci przekazać figurkę do Niepokalanowa. Klasztor niepokalanowski z kolei oddał ją franciszkanom w Harmężach, gdyż uznał, że jest to najbardziej odpowiednie miejsce dla „Matki Bożej zza drutów”.

W zakładce na stronie diecezji bielsko-żywieckiej https://diecezja.bielsko.pl/nagroda-sw-maksymiliana/ znajdują się szczegółowe informacje na temat statutu Nagrody, a także gotowe formularze wniosku.

Za: www.diecezja.bielsko.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda