Home WiadomościZ kraju Zapowiedź: wspominając po raz 74. Wrzesień

Zapowiedź: wspominając po raz 74. Wrzesień

Redakcja

W niedzielę mija 74. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Uroczystości patriotyczne w Krakowie, upamiętniające Polaków poległych w czasie walk zbrojnych, odbędą się w Parku Jordana i będą połączone z odsłonięciem i poświęceniem pomnika gen. Stanisława Sosabowskiego.

O godz. 11.30 na miejsce celebry zostaną wprowadzone poczty sztandarowe organizacji środowisk kombatanckich i niepodległościowych, uczelni, szkół i innych organizacji oraz nastąpi wprowadzenie kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

W samo południe rozlegną się dźwięki syren alarmowych, po których rozpocznie się msza św. pod przewodnictwem ks. płk. Stanisława Gulaka. Okolicznościowe kazanie wygłosi Duszpasterz Ludzi Pracy ks. Władysław Palmowski. Podczas liturgii śpiewać będzie Akademicki Chór Organum pod dyrekcją prof. Bogusława Grzybka.

Po Eucharystii zostanie odsłonięty i poświęcony pomnik gen. Stanisława Sosabowskiego. Popiersie wykonał artysta-rzeźbiarz Wojciech Batko. Fundatorką jego jest nauczycielka polonijna z Londynu Elżbieta Kasprzycka.

Podczas uroczystości zabiorą głos zaproszeni goście, m.in. gen. bryg. Adam Joks, Dyrektor Oddziału Krakowskiego IPN Marek Lasota oraz Prezes Towarzystwa Parku im. dra Henryka Jordana, twórca Galerii Wielkich Polaków XX wieku Kazimierz Cholewa.

Na zakończenie uroczystości wystąpią artyści Opery Krakowskiej – Bożena Zawiślak i Franciszek Makuch wraz z zespołem muzycznym oraz aktor Wojciech Habela. Dla uczestników obchodów wojsko przygotuje grochówkę.

Generał brygady Wojska Polskiego Stanisław Sosabowski był jednym z najwybitniejszych polskich dowódców w czasie II wojny światowej. Zasłużony już podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939 r., gdy dowodzony przez niego 21 Pułk Piechoty skutecznie przyczynił się do opóźnienia kapitulacji stolicy, stał się legendą w 1944 r. podczas Operacji Market-Garden. Dowodząc Pierwszą Brygadą Spadochronową do końca starał się przechylić szalę tej źle zaplanowanej przez Brytyjczyków akcji, w której także Polacy ponieśli ciężkie straty.

jms/red

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda