Zapraszamy na ‚Pawełki’ roku 2014

Na Jasnej Górze już jutro tj. w sobotę, 11 stycznia rozpocznie się nowenna ku czci św. Pawła I Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów. Nabożeństwo popularnie zwane „Pawełkami” jest odprawiane we wszystkich klasztorach paulińskich w styczniu. Ojcowie i bracia czczą w ten sposób patriarchę swojego Zakonu – św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Na Jasnej Górze „Pawełki” mają szczególnie uroczysty charakter. Codziennie przez 9 dni o godz. 18.00 wszyscy ojcowie i bracia paulini gromadzą się w odświętnie udekorowanej i oświetlonej Kaplicy św. Pawła I Pustelnika, przylegającej do bazyliki jasnogórskiej.

Celebrans w otoczeniu asysty i ministrantów po okadzeniu relikwii św. Pawła, wystawionych na ołtarzu, intonuje jeden z dwóch hymnów opowiadających o prześladowaniu chrześcijan mającym miejsce w czasie panowania rzymskich cesarzy Decjusza i Waleriana, i o życiu św. Pawła na pustyni tebajdzkiej w Egipcie. Hymny śpiewają na przemian zakonnicy i wierni przy akompaniamencie Jasnogórskiej Orkiestry Dętej pod dyr. Marka Piątka oraz jasnogórskich chórów. Po hymnach jeden z ojców głosi Słowo Boże na temat życia św. Pawła, jego przesłania na dzisiejsze czasy oraz duchowości paulińskiej.

Tegoroczne kazania na nowennie ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika w dniach 11-18 stycznia 2014 r. wygłoszą:

sobota, 11 stycznia – o. Marek Dzodz, temat: Decyzje młodości

niedziela, 12 stycznia – o. Franciszek Morgiel, temat: Wyjście na pustynię

poniedziałek, 13 stycznia – o. Mariusz Małkiński, temat: Walka Pustyni

wtorek, 14 stycznia – o. Michał Strojecki, temat: Tłumy na pustyni

środa, 15 stycznia – o. Robert Jasiulewicz, temat: Walka o wytrwanie

czwartek, 16 stycznia – o. Jacek Nawalny, temat: Krzyż

piątek, 17 stycznia – o. Szymon Botul, temat: Mądrość pustyni

sobota, 18 stycznia – o. Zbigniew Kluska, temat: Troska o świat

*

W uroczystość św. Pawła – 15 stycznia paulini odprawiają uroczystą wspólnotową Mszę św. Ojcowie i bracia zgromadzeni przed Cudownym Obrazem Matki Bożej wraz z Generałem Zakonu ponawiają śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

16 stycznia paulini obchodzą Święto Królowej Pustelników, zatwierdzone przez Stolicę Apostolską jako wyraz wdzięczności za opiekę Maryi nad Zakonem Paulińskim. W prawodawstwie Zakonu Paulinów czytamy, że „Maryja wycisnęła zasadnicze znamię na duchowości Zakonu, jego pracy i dziejach”. Dlatego też w święto Królowej Pustelników wspólnota paulińska ponawia Akt Zawierzenia Zakonu Maryi.

Uroczystość ku czci św. Pawła tzw. „zewnętrzna”, obchodzona jest z licznym udziałem wiernych. Przypada ona w ostatnim dniu nowenny ku czci św. Pawła, a więc w tym roku w niedzielę, 19 stycznia. O godz. 11.00 uroczystej Sumie z udziałem paulinów oraz przybyłych wiernych, będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Święty Pustelnik z Egiptu uważany jest za patrona i opiekuna dzieci, a także matek spodziewających się rozwiązania lub pragnących mieć potomstwo. Dlatego ostatnie nabożeństwo „Pawełek” gromadzi bardzo licznie rodziny z dziećmi. Rodzice i dziadkowie przyprowadzają w tym dniu swoje pociechy na Jasną Górę z prośbą o błogosławieństwo. Najmłodsi otrzymują przygotowane przez paulinów upominki w postaci obrazków, słodyczy i owoców pustyni. W tym roku nabożeństwo to zostanie odprawione w niedzielę, 19 stycznia. Będzie mu przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy, nazwywany „biskupem dzieci”, On również pobłogosławi indywidualnie wszystkie dzieci i ich opiekunów. Początek nabożeństwa – o godz. 16.15 w bazylice jasnogórskiej.

Święty Paweł z Teb żył w Egipcie. Urodził się ok. 228 r., a zmarł w 341 r. Miał więc przeżyć aż 113 lat, z czego ponad 90 lat spędził na pustyni, żyjąc w grocie skalnej – sam na sam z Bogiem. Całe życie spędził na pustyni modląc się i pokutując. W historii Kościoła uznawany jest za pierwszego pustelnika.

„Pawełki” na Jasnej Górze – zobacz więcej: www.jasnagora.com 

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn 

Za: www.jasnagora.com