Home WiadomościZ kraju Zaproszenie: 99. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Zaproszenie: 99. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Redakcja

13 stycznia 2013 r. Ojciec Święty Benedykt XVI zaprasza na uroczysty obchód 99 Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. W tym roku towarzyszy mu hasło: „Migracje: pielgrzymka wiary i nadziei.” 

Papież nawiązuje w rozpoczętym Roku Wiary do 50-tej rocznicy rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II i 60-tej rocznicy ogłoszenia Konstytucji Apostolskiej „Exsul familia”. Kościół jest odpowiedzialny za niesienie pomocy migrantom w zachowaniu mocnej wiary. Celem więc tego Dnia jest zwrócenie uwagi na problemy migrantów oraz obudzenie poczucia odpowiedzialności za duchową i materialną pomoc „ludziom w drodze”.

Benedykt XVI wskazuje najpierw na pozytywne aspekty migracji, które wiążą się z nadzieją na poprawę warunków życia. Wielu ludzi podejmuje wyjazd z głębokim zaufaniem Bogu.

Mimo biedy i cierpienia, dramatów i tragedii, z jakim wiąże się migracja, Kościół dostrzega w niej wielki potencjał i możliwości, również w wymiarze religijnym. Migranci i uchodźcy mogą wnosić wkład w dobro kraju, do którego przybyli, dając także świadectwo wiary, które pomoże wspólnotom o dawnej tradycji chrześcijańskiej spotkać się z Chrystusem i Kościołem.

Ojciec Święty w swym orędziu zwraca uwagę, że „liczne migracje są konsekwencją niepewności ekonomicznej, braku podstawowych dóbr, klęsk naturalnych, wojen, zamieszek społecznych”. Migracje często stają się „kalwarią do przetrwania”. Takim problemem jest kwestia imigracji nielegalnej, jak też bolesne sytuacje z handlem ludźmi oraz wyzyskiwaniem zwłaszcza kobiet i dzieci.

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy ma pomóc migrującym w odnowieniu zaufania Bogu. Tylko z Nim można przezwyciężyć przeszkody i trudności, ubogacając się świadectwem otwarcia i gościnnością innych narodów.

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego i Ruch Apostolatu Emigracyjnego przy Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej włączają się w apel Ojca Świętego i zapraszają w niedzielę 13 stycznia br. na modlitwę za polskich migrantów.

Mszę Świętą w kaplicy Domu Generalnego księży chrystusowców w Poznaniu o godz. 10.30 odprawi Prymas Polski, Ksiądz Arcybiskup Józef Kowalczyk, Metropolita Gnieźnieński. Pragniemy szczególnie w tym Dniu modlić się za naszych Rodaków wyjeżdżających z kraju w poszukiwaniu pracy, by zachowywali łączność z rodziną i dawali świadectwo wiary w świecie.

ks. Wiesław Wójcik TChr
dyrektor Instytutu i moderator
Ruchu Apostolatu Emigracyjnego

Zobacz też: www.ide.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda