ZAPROSZENIE: Benedykcja Opata Szymona Hiżyckiego

tyniec.benedyktyni.plSerdecznie zapraszamy na benedykcję opata Szymona Hiżyckiego OSB. Obrzęd, któremu przewodniczyć będzie Stanisław kardynał Dziwisz, odbędzie się w święto Przejścia do Nieba Świętego Ojca Naszego Benedykta, 21 marca o godzinie 17:00 w kościele opactwa tynieckiego.

Św. Benedykt w swojej Regule zwraca uwagę, iż w opacie wiara widzi zastępcę Chrystusa (RB 2,2). Opat pełni w klasztorze kluczową rolę, przewodząc wspólnocie, przepowiadając jej Ewangelię i stanowiąc widzialny znak jej wewnętrznej jedności; jest ojcem klasztoru, dlatego też liturgia przewiduje specjalny ryt pobłogosławienia opata u początku jego rządów. Obrzęd ten, zwany benedykcją, jest publicznym aktem uznania przez Kościół charyzmatu ojcostwa duchowego opata.

W czasie benedykcji opat otrzymuje od biskupa insygnia swego urzędu – pierścień opacki, będący znakiem wierności wspólnocie; pastorał, wskazujący na przełożonego jako na zwierzchnika klasztoru, wpatrzonego we wzór Dobrego Pasterza; nadto pektorał (krzyż), przypominający o godności zastępcy Chrystusa, jaką opat uroczyście obejmuje w momencie tej ceremonii.

W związku z tą uroczystością, I Nieszpory V Niedzieli Wielkiego Postu odbędą się o 15:00; Kompleta nie będzie odprawiana w kościele. Również Msza święta parafialna o 18:00 zostaje odwołana.

Za: www.tyniec.benedyktyni.pl