Home WiadomościZ kraju Zaproszenie: Ikona Jasnogórska w Trzebnicy

Zaproszenie: Ikona Jasnogórska w Trzebnicy

Redakcja

W dniach od 4 maja do 19 czerwca br. przewidziana jest peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w klasztorach męskich Archidiecezji Wrocławskiej. W każdej diecezji nawiedzenie rozpoczyna się od sanktuarium, prowadzonego przez jedno ze zgromadzeń zakonnych.

W Archidiecezji Wrocławskiej uroczyste rozpoczęcie peregrynacji będzie miało miejsce w Międzynarodowym Sanktuarium Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy w poniedziałek, 4 maja br., o godzinie 15.00. Mszy Świętej będzie przewodniczył ks. abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski.

Wędrująca kopia obrazu Matki Bożej jest darem Prymasa Tysiąclecia Stefana Kard. Wyszyńskiego dla męskich zgromadzeń zakonnych, ofiarowanym w 1963 roku. Na odwrocie obrazu zamieszczona jest napisana odręcznie dedykacja Prymasa następującej treści:

„Przyjmijcie mnie w Waszym Betlejem zakonnym jako Dziewicę Wspomożycielkę i Świętą Bożą Rodzicielkę, która dała Światu Syna Bożego a Waszym Gospodom Zakonnym chce dać Synów w licznych powołaniach ku Radości Waszej ku Chwale Bożej, ku rozrostowi Kościoła Chrystusowego! Będę dla Was Matką niezwykle płodną, będę Waszym pokojem i Miłością. Będę waszym Bogactwem i Mądrością, Waszym Rozrostem i Wytrwaniem. Na dzień Nawiedzenia Panienki Jasnogórskiej błogosławi całemu Domowi.
+ Stefan Kard. Wyszyński, Prymas Polski.
Warszawa, Kaplica Domu Prymasowskiego
7 III 1963”.

Pierwsze nawiedzenie kopii obrazu miało miejsce w latach 1963-1966 i było formą przygotowania wspólnot zakonnych do Millenium Chrztu Polski oraz sposobnością do podjęcia wspólnotowej refleksji nad soborową reformą życia konsekrowanego. Obecna peregrynacja kopii cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej po męskich wspólnotach zakonnych jest inicjatywą władz Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Rozpoczęła się 16 października 2013 r. w klasztorze kapucynów w Częstochowie. Peregrynacja będzie trwała trzy lata i jest ona przygotowaniem do 1050. rocznicy Chrztu Polski, która przypada w 2016 roku.

Abp Józef Michalik, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w czasie gdy rozpoczynało się obecne nawiedzenie, wystosował „List do zakonników o peregrynacji Obrazu Jasnogórskiego” z datą 29 sierpnia 2013 r., w którym napisał m.in.: „Historia sprawiła, że Naród Polski połączył się z Jasną Górą szczególnymi więzami, a wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej zawisł w polskim domu i wycisnął się w sercach wierzących. Pielgrzymowanie do Jej sanktuarium łączy się często z żalem za grzechy i spowiedzią, pragnieniem porzucenia złej drogi i poprawą, a spotkanie z Jasnogórskim obliczem Matki Bożej nieustannie zachęca do odnowy życia i powrotu do pierwotnej gorliwości. […] Niech spotkanie z Matką Bożą pomoże zachwycić się pięknem Jej wierności i zaufania Panu Bogu, niech będzie motywem do głębszego wejrzenia w serce i radosnego odnowienia zakonnego charyzmatu, oraz obudzenia większej miłości do Świętego Kościoła, niech uczy bliskiego zjednoczenia z Jej Synem Jezusem Chrystusem, któremu wszyscy pragniemy wiernie służyć”.

Kopia obrazu zostanie przywieziona z Warszawy do Trzebnicy w dniu 4 maja (poniedziałek) i następnego dnia zostanie przekazana do wspólnoty Salwatorianów w Dobroszycach.

ks. Bogdan Giemza SDS

www.trzebnica.sds.pl


PROGRAM PEREGRYNACJI W TRZEBNICY
(Obraz zostaje cały czas w bazylice)

4 maja 2015 r. (poniedziałek)

14.45  Koronka do Bożego Miłosierdzia
15.00  Powitanie i wprowadzenie Obrazu do bazyliki
Msza św. pod przewodnictwem ks. Abpa Józefa Kupnego, Metropolity Wrocławskiego    z udziałem przedstawicieli wspólnot męskich zakonów i zgromadzeń Archidiecezji    Wrocławskiej; homilia – o. prof. Jacek Kiciński CMF
ok.16.30 (po Mszy św.): Różaniec
Czas osobistej modlitwy
18.00  Nabożeństwo majowe
18.30  Msza św. z kazaniem
20.30  Nabożeństwo majowe i Apel Jasnogórski

5 maja 2015 r. (wtorek)

06.00  Godzinki o NMP
06.30  Msza św. za kazaniem
07.15  Msza św.
Czas osobistej modlitwy
11.30  Różaniec
12.00  Msza św. konwentualna z kazaniem
Czas osobistej modlitwy
15.00  Koronka do Miłosierdzia Bożego
16.30  Przekazanie obrazu dla wspólnoty Salwatorianów w Dobroszycach

Za: www.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda