Home WiadomościZ kraju Zaproszenie od Sióstr Duchaczek – Kraków: W Roku Wiary oczekujemy Zesłania Ducha Świętego

Zaproszenie od Sióstr Duchaczek – Kraków: W Roku Wiary oczekujemy Zesłania Ducha Świętego

Redakcja

„Podwoje wiary są dla nas zawsze otwarte” – tak rozpoczyna się list apostolski „Porta fidei” Benedykta XVI ogłaszający Rok Wiary. W dniach 10 – 18 maja 2012 w kościele św. Tomasza Apostoła w Krakowie siostry kanoniczki Ducha Świętego będą modlić się o dary i owoce Ducha Ożywiciela dla całego Kościoła, aby był żywym znakiem obecności Zmartwychwstałego Pana w świecie.

W tych dniach modlitewnego oczekiwania w kościele św. Tomasza, przy Domu Generalnym sióstr duchaczek odbywać się będzie całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, natomiast po południu o godz. 18.00 rozpocznie się Liturgia Nowenny: wspólna modlitwa wezwaniami do Ducha Świętego i celebracja Eucharystyczna. Mszę Świętą w kolejne dni nowenny celebrować będą i homilię wygłoszą: ks. prof. Edward Staniek, ks. prof. Jacek Urban, ks. rektor prof. Roman Pindel, ks. dr Wojciech Węgrzyniak, ks. infułat Janusz Bielański, ks. prof. Wojciech Życiński,ks. Kard. Stanisław Dziwisz, ks. infułat dr Dariusz Raś, ks. Paweł Kubani. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego Najświętszą Ofiarę sprawować będzie ks. Wiesław Wiśniewski, natomiast w święto Matki Kościoła Mszę Świętą celebrować będzie i homilię wygłosi ks. bp Grzegorz Ryś.

Każdego dnia Nowenny o godz. 20.00 rozpocznie się czuwanie młodych. Czas medytacji nad Słowem Bożym, modlitwy do Ducha Świętego i uwielbienia zakończy się o godz. 21.00. Czuwanie pod hasłem „Huta Ducha Świętego” poprowadzą bracia z Towarzystwa Ducha Świętego z udziałem sióstr duchaczek i wspólnoty śpiewającej Kairos.

Siostry Kanoniczki Ducha Świętego są żeńską gałęzią Zakonu Ducha Świętego, założonego w XII w. we Francji przez bł. Gwidona z Montpellier. W 1198 r. Zakon został zatwierdzony przez papieża Innocentego III. Obecnie siostry posługują w Polsce, na Ukrainie, we Włoszech i w Burundi w Afryce. Prowadzą przedszkola, placówkę opiekuńczo-wychowawczą, dom opieki, dom obrony życia, rodzinny dom dziecka, dom samotnej matki, pracują również przy parafiach jako zakrystianki, kancelistki, pielęgniarki środowiskowe, opiekunki chorych oraz katechizują w szkołach.

W 2003 roku metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski erygował przy Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku – Matemblewie, kleryckie stowarzyszenie wiernych o nazwie Towarzystwo Ducha Świętego. Nawiązuje ono do charyzmatu i duchowości Zakonu Ducha Świętego, którego męska gałąź na skutek polityki wyznaniowej zaborców uległa kasacie w XVIII w. W 2012 r., Metropolita Gdański Abp Sławoj Głódź erygował za zgodą J.E. Kard. Stanisława Dziwisza, Metropolity Krakowskiego, Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Ducha Świętego pod wezwaniem Świętego Krzyża w Krakowie, którego pierwszym rektorem mianował ks. Wiesława Wiśniewskiego.

SS. Duchaczki

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda