ZAPROSZENIE: Pijarzy w obliczu nowych wyzwań edukacyjnych

pijarzy-pl400 lat istnienia – wiele lat doświadczenia w pracy z młodzieżą! Pijarzy mieli wpływ na rozwój wielu dziedzin nauki, wspierali kulturę, a dzięki działaniom ks. Stanisława Konarskiego mieli także znaczący pozytywny wpływ na reformę polskiego systemu oświaty.

Zakon Pijarów razem ze świeckimi współpracownikami zajmuje się wychowaniem dzieci i młodzieży w szkołach i parafiach. Pijarzy od lat prowadzą także placówki edukacji nieformalnej /centra kultury, świetlice, kluby sportowe/ i dzieła wspomagające /fundacje, stowarzyszenie, wydawnictwo/.

Od 400 lat zakonników inspiruje pomysł na szkołę równych szans dla każdego – przekazany przez św. Józefa Kalasancjusza, założyciela pijarskiej wspólnoty. Mamy doświadczenie i wciąż interesujemy się sytuacją w polskiej edukacji! Zakon Pijarów, świętujący jubileusz swojego istnienia, zaprasza na spotkanie „Pijarzy w obliczu nowych wyzwań edukacyjnych”, podczas którego opowiemy o historii zakonu, naszym święcie oraz o tym, jak tworzyć dobrą szkołę równych szans.

Gośćmi zaplanowanej na 26 listopada konferencji będą:
– kard. Zenon Grocholewski, wieloletni Prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej;
– o. Józef Matras, przełożony Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów;
– o. Sławomir Dziadkiewicz, koordynujący pracę szkół pijarskich w Polsce.

Czas: 26 listopada 2016r., godz. 10:00-10:40.

Miejsce: Parafia Matki Bożej Ostrobramskiej, ul. Meissnera 20, Kraków
(wejście do dolnego kościoła)

Po konferencji, o godz. 11:00 w kościele rozpocznie się msza św. inaugurująca jubileusz. Po mszy św. dalsza artystyczna część uroczystości będzie miała miejsce w budynku pijarskiego gimnazjum przy ul. Dzielskiego 1.

Kontakt: o. Jacek Wolan, +48 668 864 716

Za: www.pijarzy.pl