Home WiadomościZ kraju Żarnowiec: benedyktynki dziękują za 1% podatku

Żarnowiec: benedyktynki dziękują za 1% podatku

Redakcja

Mniszki z Żarnowca podziękowały za 1 proc. podatku przekazany na cele opactwa. „Pieniądze te zostaną przeznaczone na tworzenie Zacisza św. Benedykta” – informują na swojej stronie internetowej benedyktynki.

Benedyktynki podały, że dzięki życzliwości ludzi dobrej woli w 2019 r. w ramach 1 proc. podatku udało się pozyskać kwotę 10 725,30 zł. „Pieniądze te zostaną przeznaczone na tworzenie Zacisza św. Benedykta. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nas wsparli! To wielki dar dla nas i dla tych, którzy w przyszłości będą mogli korzystać z Zacisza” – poinformowały na stronie www.benedyktynki-zarnowiec.pl.

Zachęciły również do dalszego wspierania żarnowieckiego opactwa w ten sposób. „Będziemy wdzięczne za każdą wpłatę! Jednocześnie dziękujemy Stowarzyszeniu ‘Nasz Starogard’, które objęło w swych zadaniach statutowych pomoc dla naszego Opactwa i w ten sposób umożliwiło nam pozyskiwanie tych środków” – dodały mniszki.

Zacisze św. Benedykta to miejsce, w którym benedyktynki z Żarnowca chcą stworzyć odpowiednie miejsce dla przybywających na rekolekcje i dni skupienia. Pierwszym etapem jest przebudowa tzw. Domu Matki Edyty, która jesienią postępuje.

Dom Matki Edyty, która była pierwszą powojenną ksieni żarnowiecką i dzięki której życie benedyktyńskie na Pomorzu zawdzięcza swoje wskrzeszenie, nigdy nie został wykończony ani oddany do użytku. Teraz ma służyć jako baza noclegowa dla gości i rekolektantów.

Benedyktyńskie opactwo w Żarnowcu jest położone niedaleko Morza Bałtyckiego, w pobliżu kaszubskich lasów i pól rolnych. Benedyktynki prowadzą niewielkie gospodarstwo rolne, dzięki któremu własnymi rękami pozyskują zdrową żywność.

Darowiznę na projekt można przekazać wysyłając przelew na poniższy nr konta 26 8349 0002 0010 9921 2000 0010 (PL) i SWIFT: GBWCPLPP 47 8349 0002 0010 9921 2000 0020 (EUR). Konieczny jest dopisek „Zacisze św. Benedykta”. Datki można przelać również online poprzez stronę www.benedyktynki-zarnowiec.pl.

Opactwo w Żarnowcu było pierwotnie cysterskie, ale pod koniec XVI w. klasztor cysterek został skasowany, a ich budynki i dobra zostały przejęte przez benedyktynki. W XIX w. władze pruskie dokonały kasaty klasztoru. Po zakończeniu II wojny światowej w opactwie zamieszkało 12 mniszek z Wilna, które odnowiły życie zakonne w żarnowieckim klasztorze.

luk / Żarnowiec

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda