Home WiadomościZ kraju Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych

Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych

Redakcja

143. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnychrozpoczęło się na Jasnej Górze. Konferencja powstała w 1970 r. Jest kontynuacją wcześniejszych form współpracy międzyzakonnej wypracowanych w Polsce. Skupia obecnie ok. 120 przełożonych prowincjalnych i generalnych, reprezentujących prawie 100 instytutów zakonnych czynnych.

To drugie w tym roku jasnogórskie spotkanie sióstr. Tym razem wśród omawianych tematów m.in. te dotyczące rozpoczętego właśnie w Watykanie Synodu Biskupów.

– W hierarchii różnych form apostolstwa życie Ewangelią jest na pierwszym miejscu – przypomniał siostrom abp Salvatore Pennacchio podczas Mszy św. inaugurującej Konferencję. Nuncjusz Apostolski w Polsce podkreślił, że Ewangelia powinna być vademecum w codziennym życiu i w decyzjach, które podejmujemy.
Za papieżem Franciszkiem podkreślił, że osoby konsekrowane mają być świadkami radości: „aby wśród was nie było widać smutnych twarzy, osób niezadowolonych i niespełnionych, ponieważ smutne naśladowanie Chrystusa jest naśladowaniem żałosnym”.
Abp Pennacchio przypominał przełożonym zakonnym, że prawdziwe spotkanie rodzi się jedynie ze słuchania nie tylko uszami, ale przede wszystkim sercem.

– Każde spotkanie ma inny temat, spotykamy się regularnie dwa razy w roku: w czerwcu i październiku na tzw. Zebraniu Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich w Polsce. Przyjechałyśmy z jednej strony, żeby się po prostu spotkać z Bogiem, z drugim człowiekiem, ale także porozmawiać o naszym życiu zakonnym, w którym dostrzegamy „biedy i sukcesy” – powiedziała s. Dolores – Dorota Zok, przewodnicząca Konsulty, przełożona prowincjalna SS. Służebnic Ducha Świętego. Jak wyjaśniła „na pewno problemem jest spadek powołań i wystąpienia ze zgromadzeń zakonnych” a „sukcesem jest wiara, że życie konsekrowane ma sens”.

Należąca do Konsulty matka Beata Mazur, przełożona generalna Urszulanek Serca Jezusa Konającego podkreśliła, że bardzo ważnym tematem spotkania jest Synod, który już rozpoczął się w Watykanie a w Kościołach diecezjalnych dopiero zostanie zainagurowany. – Myślę, że nasza praca polega na tym, żeby zobaczyć jak do tego Synodu się przygotować, jak współuczestniczyć w nim, żeby przyniósł dobre owoce dla całego Kościoła, żeby nas odrodził, abyśmy wierzyły w to, że chrześcijaństwo jest piękne i może przemieniać świat – powiedziała s. Mazur.

W Polsce jest prawie 100 zgromadzeń zakonnych tzw. czynnych, w których posługuje około 17 tys. sióstr. Prawie 2 tys. zakonnic pracuje poza granicami kraju. Spotkanie Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych potrwa do jutra.

Izabela Tyras @JasnaGóraNews

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda