Home WiadomościZ kraju Zgromadzenia michalickie w 100-lecie istnienia

Zgromadzenia michalickie w 100-lecie istnienia

Redakcja

Modlitwa Apelu Jasnogórskiego była w tym roku głównym punktem 7. Ogólnopolskiego Czuwania Michalickich Zgromadzeń Zakonnych w 100-lecia istnienia tej rodziny zakonnej. W piątek, 13 listopada, ze względu na sytuację epidemiologiczną, na Jasnej Górze pielgrzymów reprezentował jedynie ks. Dariusz Wilk, przełożony generalny zgromadzenia michalitów. Pozostali uczestnicy mogli łączyć się z Jasną Górą za pośrednictwem środków masowego przekazu.

Ks. Dariusz Wilk przewodniczył Apelowi Jasnogórskiemu w Kaplicy Matki Bożej. Mówił: „Matko najdroższa, ‘wyruszamy w bezkrwawy bój’. Założyciel Michalickich Rodzin Zakonnych bł. ks. Bronisław Markiewicz mówił, że od tego zaczyna się ludzkie, mądre życie – prowadzenie nieustanie bezkrwawego boju. To bój o czyste serce, to bój o prawdę, to bój o Ciebie. Spraw Matko, by w każdym polskim sercu przeprowadzany bój o Ciebie był bojem zwycięstwa, bojem nowej nadziei wewnątrz serca, by odrzucić kajdany grzechu, kajdany zniewolenia ludzką myślą, nieprawością, słabością, egoizmem, pychą, barakiem miłości. Walczyć o Boga”.

„Dzisiaj Matko stają przed Tobą Michalickie Rodziny Zakonne, księża i siostry michalitki. Chcemy Matko Tobie podziękować za niezwykły dar – 100-lecia istnienia naszej rodziny zakonnej. Nieustannie przez minione 100 lat odczuwaliśmy Twoja bliskość, serdeczność, byliśmy zawsze pod Twoim płaszczem. Ty, której zawierzył nas nasz założyciel, zawsze otaczałaś nas swoją miłością. Prosimy Matko, byśmy Twojego Syna i Ciebie nigdy nie zawiedli, ale byśmy zawsze idąc za zawołaniem św. Michała Archanioła ‘któż jak Bóg’, współczesnemu światu nieśli Dobą Nowinę. Bóg, który jest nadzieją, Bóg, który jest jedynym dobrem, Bóg który jest miłością. Tobie Matko oddajemy naszą przeszłość, Ciebie prosimy o wstawiennictwo w dzisiejszej teraźniejszości, prosimy o błogosławioną przyszłość. Prosimy Matko w szczególny sposób intencji całej naszej Ojczyzny, by serca wszystkich Polaków, mieszkańców tej ziemi i rozrzuconych po całym świecie były Królestwem Twoim i Twojego Syna” – mówił ks. Dariusz Wilk.

Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła, popularnie nazywane michalitami, jest wspólnotą kapłanów, braci i sióstr zakonnych, która wypełnia wyjątkową misję prowadzenia ludzi do Boga. Zatwierdzone zostało przez Kościół w 1921 roku. Główne cele Zgromadzenia to uwielbienie Boga, dobro Kościoła i uświęcenie własne. Zgromadzenie założył bł. ks. Bronisław Markiewicz (1842-1912), którego życie stanowi dla michalitów źródło inspiracji i motywacji do działalności duszpastersko-wychowawczej.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ mś

Za: www.jasnagora.com


VIII Ogólnopolskie Czuwanie Michalickich Rodzin Zakonnych na Jasnej Górze  (13-14 listopada) 

Bieżący rok jest pod każdym względem wyjątkowy. Nie chodzi tylko o zmieniającą od kilkunastu miesięcy nasze życie pandemię. Wyjątkowość dla Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, to przede wszystkim świętowanie w tym szczególnym czasie, 100 lecia kanonicznego zatwierdzenia naszej rodziny zakonnej.

Ten motyw, dziękczynienia za przeszłość, powierzania teraźniejszości oraz prośby o błogosławieństwo na przyszłość, towarzyszył nocnej modlitwy na Jasnej Górze w nocy z 13 na 14 listopada, którą już po raz ósmy podjęła michalicka rodzina księży i sióstr, spod znaku św. Michała Archanioła.

Czuwanie rozpoczęło się w godzinie Apelu Jasnogórskiego, w czasie którego rozważanie poprowadził Ojciec Generał Dariusz Wilk. Kolejne godziny modlitwy wypełniła część bolesna różańca świętego, konferencja wygłoszona przez Ojca Generała oraz Adoracja Najświętszego Sakramentu.

O północy, przedstawiciele rodzin zakonnych, których w tym roku, z powodu sanitarnych obostrzeń, mogła być zaledwie „garstka”, uczestniczyli we Mszy świętej, pod przewodnictwem Przełożonego Generalnego. Homilię wygłosił ks. Rafał Kamiński, Wikariusz Generalny Michalitów. O śpiew i czytania liturgiczne zadbały Siostry Michalitki.

Na zakończenie Przełożeni Generalni, obu gałęzi Zgromadzenia, zawierzyli Michalitów  i Michalitki Pani Jasnogórskiej.

Zapraszamy znów za rok, z nadzieją, że będziemy mogli czuwać w zwyczajnych warunkach, do których byliśmy dotąd przyzwyczajeni. Za tegoroczne godziny nocnej modlitwy Bogu i Jego Matce dzięki niech będą dzięki!

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda